Češka podezřelá z podpory rebelů byla propuštěna

Damašek - Syrské úřady dnes propustily Češku, která byla zadržována od konce června. Údajně byla podezřelá z podpory opozičních rebelů. Syrská tajná policie zatkla dvaatřicetiletou Češku Sandru Bitarovou 24. června. Sýrií zmítá boj povstalců a zastánců režimu prezidenta Bašára Asada.

Sandra Bitarová pochází ze smíšeného česko-syrského manželství a trvale žije v Sýrii, kde pracuje v damašské reklamní agentuře. Vedle toho má i české občanství.

„Dnes byla propuštěna Sandra Bitarová. Česká občanka byla zatčena a zadržována v Sýrii. Podle svědectví české ambasády v Damašku je v pořádku a zdravá. Velvyslankyně Eva Filipi se s ní hodlá v neděli setkat a projednat další postup. Jsme velmi rádi, že se podařilo silami všech zainteresovaných docílit jejího propuštění,“ potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Sandra Bitarová
Zdroj: ČT24

Navzdory nepokojům zůstává česká diplomatická mise v Sýrii aktivní v konzulární i politické oblasti. Zastupitelské úřady některých jiných států ambasády naopak uzavřely. Podle České televize Bitarová v Sýrii žije trvale a pracuje v damašské reklamní agentuře. Její otec je Syřan, sama má ale i české občanství. Podle rodiny se Bitarová o politiku nezajímá, zatčení ovšem může souviset s jejím otcem, který je umírněný opoziční aktivista a patří mezi kritiky režimu.

Žena byla syrskou policií na jeden den zadržena už letos v březnu. České ministerstvo zahraničí k tomu prý tehdy od syrské strany nedostalo žádné vysvětlení. Občanská válka v Sýrii si vybírá krvavou daň, počet obětí mnohaměsíčního povstání se pohybuje okolo 18 000. Ze země prchají civilisté. EU volá po odchodu Asada, uvalila na Sýrii další sankce a zpřísnila zbrojní embargo.

Sandra Bitarová je na svobodě (zdroj: ČT24)
Vydáno pod