Vysoká slovenská státní vyznamenání v neděli celkem 25 osobnostem udělila prezidentka Zuzana Čaputová. Mezi oceněnými jsou kromě jiných automobilový designér Jozef Kabaň, dále bývalí úspěšní sportovci Marián Hossa a Matej Tóth, umělci, odborníci i členové protikomunistické organizace v poválečném období.
Čaputová vyznamenala designéra Kabaně, sportovce i odpůrce komunismu
Nedělní slavnostní ceremoniál byl původně plánován na leden, na výročí vzniku samostatného Slovenska. Akci ale tehdy prezidentská kancelář odložila kvůli koronavirové epidemii.
Čaputová v nedělním projevu vybídla ke zdokonalování demokracie a uvedla, že svoboda a demokracie nikdy nejsou vybojovány navždy. „Buďme společností, která dokáže ocenit každodenní malá vítězství lidí,“ řekla. V souvislosti s výročím konce druhé světové války a nynějším konfliktem na Ukrajině uvedla, že si „připomínáme událost z minulosti v kontextu přítomnosti“.
Kabaň, který v minulosti působil deset let jako šéfdesignér značky Škoda Auto, převzal Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Stejného ocenění se dostalo bývalému úspěšnému hokejistovi Hossovi, který byl dříve uveden do hokejové Síně slávy v Torontu, a také Tóthovi, jenž je olympijským vítězem z roku 2016 v chůzi na padesát kilometrů.
Čaputová ocenila rovněž šéfa Slovenského Červeného kříže Viliama Dobiáše, další dva lékaře, sochařku a rodačku z Prahy Márii Bartuszovou in memoriam, ale také historika s českým a slovenským občanstvím Vojtecha Čelka. Vyznamenání udělila hlava státu rovněž fotografce Zuzaně Mináčové či herečce Janě Oľhové, známé například z pohádky Sedmero krkavců.
Vysoké státní vyznamenání dostala též in memoriam Laura Špániková, která zemřela letos v dubnu. Byla poslední přeživší z prvního transportu Židů ze Slovenska do vyhlazovacích táborů za druhé světové války.
Za mimořádné zásluhy o demokracii a její rozvoj, lidská práva a svobody byla vyznamenána trojice členů někdejší protikomunistické křesťanské organizace Bílá legie, kteří byli po rozhodnutí soudu v komunistickém Československu v roce 1951 popraveni.