Cameronovy výhrůžky vůči Guardianu rozlítily světové organizace

Londýn - Zástupci sedmdesáti mezinárodních organizací ze čtyřiceti zemí zkritizovali v otevřeném dopise reakci britské vlády na odposlechovou aféru americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Podle nich poškozuje základní lidská práva v Británii i obraz země ve světě. Organizace reagovaly především na výroky premiéra Davida Camerona, který hrozil tvrdými opatřeními vůči Guardianu a dalším listům, jež zveřejňují informace o odposleších od bývalého spolupracovníka americké tajné služby Edwarda Snowdena.

„Odpovědí (britské) vlády bylo odsouzení místo oslavy investigativního žurnalismu, který hraje klíčovou roli ve zdravé demokratické společnosti,“ píší v dopise signatáři, mezi nimiž jsou představitelé Mezinárodního PEN klubu, novinářské organizace Reportéři bez hranic nebo Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH).

„Spojili jsme se do mezinárodní koalice, protože jsme přesvědčeni, že odpověď vlády Spojeného království na odhalení masového sledování digitální komunikace poškozuje základní lidská práva v zemi,“ soudí autoři dopisu. Vyzvali britského premiéra, aby „bránil a chránil právo na svobodu vyjadřování a svobodu tisku a ukončil tlak vlády Spojeného království vůči Guardianu a těm, s nimiž list spolupracuje“.

NSA
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Minulý týden Cameron v reakci na nová odhalení v kauze NSA, týkající se sledování telefonické komunikace světových státníků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, pohrozil Guardianu a dalším listům „tvrdšími opatřeními“ a vyzval je ke „společenské odpovědnosti“. „Pokud nebudou demonstrovat tuto společenskou odpovědnost, bude pro vládu velmi obtížné stát stranou a nejednat,“ vzkázal britským médiím šéf londýnské vlády.

Premiér se nás snaží zastrašit, říká šéfredaktor Guardianu

Šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel obvinil Camerona ze zastrašování. Ministerský předseda se podle něj „hanebnými útoky“ pokusil deník přimět, aby přestal zveřejňovat tajné informace, které se týkají špionážní aféry rozpoutané Snowdenem.

Podle Rusbridgera jsou ale ona tvrdá opatření naprosto nesmyslná, protože kopie materiálů, které bývalý pracovník NSA předal novinářům, jsou samozřejmě i mimo Británii. Šéfredaktor je přesvědčen, že terčem aktivit tajných služeb se nyní stal i on sám.

Aféra s odposlechy
Zdroj: ČTK/AP Photo/Francisco Seco

Vznikne kvůli aféře speciální rezoluce OSN?

Aféra s celosvětovým sledováním elektronické komunikace americkými tajnými službami o víkendu dál vyvolávala vrásky na čele představitelů řady států. Německo a Brazílie kvůli tomu požádaly Valné shromáždění OSN o přijetí rezoluce, která by odsoudila plošný sběr osobních informací jako přílišný zásah do soukromí.

Předložený návrh rezoluce vyzývá země, aby soukromí svých občanů v souladu s mezinárodním právem lépe střežily. Text se sice o skandálu kolem americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) nezmiňuje, podle diplomatů ale jednoznačně míří na Spojené státy.

Vydáno pod