Britský soud začal rozhodovat o vydání Assange do USA. Líčení může trvat i několik měsíců

Britský soud zahájil jednání o žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Ten je v USA obžalován ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Australan je momentálně v londýnském vězení poté, co se několik let skrýval na ekvádorské ambasádě.

Assange, který se začátku líčení osobně účastnil, v současnosti pobývá v londýnském vězení, kde si od loňska odpykává padesátitýdenní trest za porušení podmínek kauce z roku 2012. Tehdy se Assange kvůli hrozícímu vydání do Švédska ukryl na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde pak strávil dalších sedm let.

Ve Spojených státech chtějí Assange soudit v 18 bodech obžaloby, podle prokuratury se zapojil do spiknutí s cílem proniknout do vládních počítačů a porušil zákony na ochranu proti špionáži.

Assange není hrdina, ale „obyčejný“ zločinec, míní zástupce USA

Ilustrace zachycující Juliana Assange u soudu
Zdroj: Elisabeth Cook/ČTK/PA

Právní zástupce USA James Lewis v pondělí britskému soudu řekl, že Assange není hrdinou boje za svobodu slova, ale „obyčejným“ zločincem. Postavil se tak proti tvrzení obhájců, podle kterých lze konání zakladatele WikiLeaks považovat za standardní novinářskou činnost a službu veřejnosti.

Podle Lewise Australan ale ohrozil lidské životy. Zveřejnil totiž jména některých informátorů, novinářů a disidentů v Iráku a Afghánistánu, kteří pomohli Spojeným státům a jejich spojencům. „Podávání zpravodajství či novinařina nejsou omluvou pro kriminální aktivity či bianko šekem pro porušování běžných zákonů trestního práva,“ zdůraznil Lewis.

Podle obhajoby a některých médií by Assange v případě, že by ho soud v USA shledal vinným, mohl dostat trest vězení v délce až 175 let. To dnes ale americký zástupce Lewis označil za zveličené.

Osmačtyřicetiletý Assange je zakladatelem serveru WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat. Jde například o údaje o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.

Za účelem získání informací se Australan podle americké prokuratury spikl s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem (nyní Chelsea Manningovou), který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.

Před soudem se sešli Assangeovi stoupenci

Proti vydání Assange do USA protestovaly v pondělí před budovou britského soudu desítky lidí. Někteří z nich podle zpravodaje ČT ve Velké Británii Bohumila Vostala na místě z neděle na pondělí přenocovali ve stanech.

Vydání odmítá také například i komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová, podle níž by měl takový krok hrozivý dopad na svobodu tisku.

Podle dosavadního plánu by měl soud v pátek líčení odročit a pokračovat by mělo až 18. května. Trvat by pak mělo další tři týdny. Konečné rozhodnutí tak nelze čekat dříve než v červnu. Strana, která prohraje, se podle agentury AP navíc jistě odvolá. 

Načítání...