„Jsem hrdý na naše demokratické procesy.“ Botswanský prezident uznal volební porážku

Botswanská demokratická strana (BDP) poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1966 prohrála parlamentní volby, uvádí zpravodajský server BBC s odkazem na průběžné výsledky. Debakl už připustil prezident Mokgweetsi Masisi, který slíbil, že odstoupí. Jihoafrická země je „oázou“ demokracie na kontinentu, v posledních letech ji však začaly tížit ekonomické potíže včetně vysoké nezaměstnanosti spojené s poklesem zájmu o diamanty.

Prezident Masisi v reakci na průběžné výsledky, jež připisují BDP zatím tři křesla, uznal, že jeho strana „masivně prohrála“. „Odstoupím a budu se účastnit hladkého přechodného procesu před inaugurací (nové hlavy státu),“ oznámil Masisi, jenž vládne zemi od roku 2018.

Bývalý středoškolský učitel, který v minulosti pracoval také pro Dětský fond OSN (UNICEF), se ucházel o své druhé funkční období. Před hlasováním tvrdil, že jeho strana může přinést „změnu“, moc voličů ale nepřesvědčil, píše BBC.

„Chtěl bych poblahopřát opozici k jejímu vítězství. Jsem hrdý na naše demokratické procesy a respektuji vůli lidu,“ zdůraznila nyní hlava státu. Masisi zároveň vyzval své příznivce, aby zachovali klid a postavili se za novou vládu.

Příznivci opozice v Botswaně
Zdroj: Reuters/Thalefang Charles

Dopady nezájmu o diamanty

Botswana je vyzdvihována jako zářný příklad mezi africkými zeměmi, píše agentura AP. Je považována za pokojnou a stabilní demokracii s jednou z nejlepších životních úrovní v regionu. Potýká se však s novými problémy, které vládnoucí stranu přiměly připustit, že je třeba změnit politiku.

Z velké části za to může celosvětový pokles poptávky po diamantech, na které je botswanská ekonomika postavená. Země je největší producent diamantů podle hodnoty na světě.

Prodej surových diamantů ve společnosti Debswana, kterou botswanská vláda vlastní společně se skupinou De Beers Group a která je rozhodujícím zdrojem státních příjmů, se podle úřadů v první polovině roku 2024 snížil téměř o polovinu. To způsobilo výpadek ve státní pokladně a vyvolalo kritiku Masisiho a BDP za to, že nepodnikli kroky k diverzifikaci ekonomiky.

V důsledku poklesu globálního trhu s diamanty se prognóza hospodářského růstu Botswany pro rok 2024 snížila na jedno procento. Podle Světové banky vývoz diamantů tvoří 80 procent botswanského vývozu a čtvrtinu HDP. Nezaměstnanost v zemi s 2,3 milionu obyvatel letos vzrostla na 27 procent a výrazně převažuje u mladých lidí.

Sliby pracovních míst

Podle průběžných dat ve volbách vítězí hlavní opoziční strana Záštita demokratické změny (UDC), která zatím získala 26 mandátů, přičemž k získání absolutní většiny v parlamentu by potřebovala celkem 31 křesel. Stranu vede právník Duma Boko, zabývající se lidskými právy. Jelikož noví poslanci v Botswaně vybírají prezidenta, stát by se jím mohl právě Boko.

UDC ve své ekonomické strategii zmiňuje nutnost zajištění dobře placených pracovních míst a rozdělení bohatství ku prospěchu občanů. Strana se konkrétně zavázala, že do pěti let vytvoří 450 tisíc až půl milionu pracovních míst.

Nově zvolený poslanec za UDC Kgoberego Nkawana řekl BBC, že mnoho mladých lidí v Botswaně zůstalo bez práce navzdory obrovským nalezištím diamantů a poměrně bujícímu cestovnímu ruchu. „Míra nezaměstnanosti je velmi vysoká a lidé žijí doslova z dávek od vlády, protože nejsou žádná pracovní místa. Takže je to opravdu špatné,“ popisuje situaci Nkawana.

Více mandátů než vládní BDP získala i Botswanská vlastenecká fronta (BPF), podporovaná bývalým prezidentem Ianem Khamou, který se odštěpil od BDP, a Botswanská kongresová strana (BCP), uvádí BBC. Volební komise by oficiální výsledky měla zveřejnit během pátku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 4 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 4 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 6 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...