Botswanská demokratická strana (BDP) poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1966 prohrála parlamentní volby, uvádí zpravodajský server BBC s odkazem na průběžné výsledky. Debakl už připustil prezident Mokgweetsi Masisi, který slíbil, že odstoupí. Jihoafrická země je „oázou“ demokracie na kontinentu, v posledních letech ji však začaly tížit ekonomické potíže včetně vysoké nezaměstnanosti spojené s poklesem zájmu o diamanty.
„Jsem hrdý na naše demokratické procesy.“ Botswanský prezident uznal volební porážku
Prezident Masisi v reakci na průběžné výsledky, jež připisují BDP zatím tři křesla, uznal, že jeho strana „masivně prohrála“. „Odstoupím a budu se účastnit hladkého přechodného procesu před inaugurací (nové hlavy státu),“ oznámil Masisi, jenž vládne zemi od roku 2018.
Bývalý středoškolský učitel, který v minulosti pracoval také pro Dětský fond OSN (UNICEF), se ucházel o své druhé funkční období. Před hlasováním tvrdil, že jeho strana může přinést „změnu“, moc voličů ale nepřesvědčil, píše BBC.
„Chtěl bych poblahopřát opozici k jejímu vítězství. Jsem hrdý na naše demokratické procesy a respektuji vůli lidu,“ zdůraznila nyní hlava státu. Masisi zároveň vyzval své příznivce, aby zachovali klid a postavili se za novou vládu.
Dopady nezájmu o diamanty
Botswana je vyzdvihována jako zářný příklad mezi africkými zeměmi, píše agentura AP. Je považována za pokojnou a stabilní demokracii s jednou z nejlepších životních úrovní v regionu. Potýká se však s novými problémy, které vládnoucí stranu přiměly připustit, že je třeba změnit politiku.
Z velké části za to může celosvětový pokles poptávky po diamantech, na které je botswanská ekonomika postavená. Země je největší producent diamantů podle hodnoty na světě.
Prodej surových diamantů ve společnosti Debswana, kterou botswanská vláda vlastní společně se skupinou De Beers Group a která je rozhodujícím zdrojem státních příjmů, se podle úřadů v první polovině roku 2024 snížil téměř o polovinu. To způsobilo výpadek ve státní pokladně a vyvolalo kritiku Masisiho a BDP za to, že nepodnikli kroky k diverzifikaci ekonomiky.
V důsledku poklesu globálního trhu s diamanty se prognóza hospodářského růstu Botswany pro rok 2024 snížila na jedno procento. Podle Světové banky vývoz diamantů tvoří 80 procent botswanského vývozu a čtvrtinu HDP. Nezaměstnanost v zemi s 2,3 milionu obyvatel letos vzrostla na 27 procent a výrazně převažuje u mladých lidí.
Sliby pracovních míst
Podle průběžných dat ve volbách vítězí hlavní opoziční strana Záštita demokratické změny (UDC), která zatím získala 26 mandátů, přičemž k získání absolutní většiny v parlamentu by potřebovala celkem 31 křesel. Stranu vede právník Duma Boko, zabývající se lidskými právy. Jelikož noví poslanci v Botswaně vybírají prezidenta, stát by se jím mohl právě Boko.
UDC ve své ekonomické strategii zmiňuje nutnost zajištění dobře placených pracovních míst a rozdělení bohatství ku prospěchu občanů. Strana se konkrétně zavázala, že do pěti let vytvoří 450 tisíc až půl milionu pracovních míst.
Nově zvolený poslanec za UDC Kgoberego Nkawana řekl BBC, že mnoho mladých lidí v Botswaně zůstalo bez práce navzdory obrovským nalezištím diamantů a poměrně bujícímu cestovnímu ruchu. „Míra nezaměstnanosti je velmi vysoká a lidé žijí doslova z dávek od vlády, protože nejsou žádná pracovní místa. Takže je to opravdu špatné,“ popisuje situaci Nkawana.
Více mandátů než vládní BDP získala i Botswanská vlastenecká fronta (BPF), podporovaná bývalým prezidentem Ianem Khamou, který se odštěpil od BDP, a Botswanská kongresová strana (BCP), uvádí BBC. Volební komise by oficiální výsledky měla zveřejnit během pátku.