Bílý dům nevyslyší žádost o omilostnění Snowdena

Washington - Bílý dům dnes odmítl vyhovět výzvě více než 160.000 signatářů petice, která žádá milost pro bývalého konzultanta amerických špionážních služeb Edwarda Snowdena. Bezpečnostní technik, který se dlouhodobě ukrývá v Rusku, zveřejnil před dvěma lety kompromitující údaje o rozsáhlých aktivitách amerických rozvědek. V USA mu hrozí až 30 let vězení.

Snowden v roce 2013 šokoval svět obrovským balíkem utajovaných informací, které odhalily netušený rozměr americké elektronické špionáže, jež se nezastavila ani před špiclováním spojeneckých státníků. Snowdenovo svědectví poškodilo pověst USA v zahraničí a vedlo k přehodnocení aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).
 
Odmítavé stanovisko Washingtonu vůči Snowdenovu omilostnění vysvětlila novinářům Lisa Monaková, poradkyně prezidenta Baracka Obamy pro vnitřní bezpečnost. „Snowden by se měl vrátit do USA a neschovávat se za zády autoritářského režimu. Vyhýbá se odpovědnosti za své skutky,“ uvedla Monaková.

„Rovnováha mezi naší bezpečností a občanskými právy, založená v ústavě, si zasluhuje zevrubnou debatu. Ta ale musí být vedena tady doma,“ prohlásila poradkyně.
 
Snowden se krátce po svém činu uchýlil do Ruska, kde dostal povolení k pobytu na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina. Návrat do USA nevylučuje, ale žádá prý nezaujatý proces. Zároveň podle ruských advokátů doufá, že americká vláda uzná oprávněnost jeho skutků a obvinění stáhne.

Vydáno pod