Bezprecedentní mobilizace. Austrálie vysílá do boje s požáry tisíce lidí z armádních záloh

Australská vláda povolala asi tři tisíce členů armádních záloh, aby hasičům pomohli vypořádat se s masivními požáry, které v zemi již několik týdnů devastují přírodu i obydlí. Agentura AFP píše o bezprecedentní mobilizaci. Podle agentury AP v sobotu přibyly dvě oběti požárů, zatímco hrozí další zhoršení situace v důsledku očekávaného vedra a silných větrů. Požární služba varuje, že v důsledku horka z požárů vznikají suché bouřky s blesky či ohnivá tornáda.

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že po nové zprávě o dvou mrtvých na ostrově Kangaroo Island už si aktuální australská sezona požárů vyžádala celkem 23 životů. „Čeká nás dalších extrémně náročných 24 hodin,“ dodal.

Předpověď počasí pro nejhůře zasažené státy Victoria a Nový Jižní Wales na sobotu nevěstila nic dobrého, čekaly se teploty nad 40 stupňů Celsia a proměnlivý vítr, který by mohl způsobit rozšíření ohňů do hustěji obydlených míst.

Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová, v jejímž státě už shořelo přes 1300 domů, očekávala „další hrozný den“ a vyzvala obyvatele ohrožených míst, aby včas opustili své domovy.

Ministryně obrany: Taková mobilizace nemá obdoby

Boj proti plamenům mají nyní podpořit i tisíce armádních rezervistů. „Toto rozhodnutí umožní mít více lidí v terénu, více letadel ve vzduchu, více lodí na moři,“ vysvětloval premiér Morrison mobilizaci záloh.

Předseda vlády, který je v posledních týdnech kritizován za svou údajně nedostatečnou reakci na současnou krizi, nyní podle AP oznámil odklad plánovaných cest do Indie a Japonska.

Ministryně obrany Linda Reynoldsová uvedla, že australské vojenské zálohy dosud nikdy nebyly takovýmto způsobem a v takovémto měřítku povolány do akce. Rezervisté už nyní pomáhají s krizovými operacemi ve státě Queensland, ovšem v o mnoho menším počtu. Zároveň již bylo kvůli požárům nasazeno zhruba dva tisíce vojáků.

Uhořelo zřejmě půl miliardy zvířat, zničená oblast je větší než Slovensko

Obyvatelé na sociálních sítích zveřejňují fotografie z míst požáru a oblohy, která mění barvu na černou a červenou kvůli kouři a odleskům ohně. Jsou mezi nimi i fotografie města Mallacoota ve státě Victoria, odkud bylo v pátek evakuováno tisíc lidí po moři.

Podle vědců z Univerzity v Sydney, které citovala britská média, při požárech uhynulo od září už nejméně 480 milionů kusů zvířat – savců, ptáků i plazů. Nejvíce v plamenech umírali koalové.

Části australské buše jsou v plamenech už od září, přičemž za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Stát Victoria kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Požární služba varuje před bouřkou způsobenou ohni

Obrovské teplo z lesních požárů vytváří vlastní systémy počasí, včetně suchých bouřek s blesky a ohnivých tornád. Požární služba státu Nový Jižní Wales (RFS) varovala, že kvůli plamenům na pobřeží vzniká zhruba 287 kilometrů jižně od Sydney vlastní meteorologický systém, bouřka způsobená ohni.

Povětrnostní podmínky jsou podle agentury Reuters výsledkem tvorby mraků zvaných pyrocumulonimbus (cumulonimbus flammagenitus). Tyto mraky vznikají v důsledku tepla a kouře uvolněných z požárů, obvykle požárů velkých lesních porostů. Mají vysoký podíl produktů hoření a našedlou barvu, je pro ně charakteristický výskyt blesků a hřmění a mohou je doprovázet i extrémní jevy, jako jsou tornáda.

Vyskytují se po celém světě, australská Rada pro klima však v loňské zprávě varovala, že kvůli globálním klimatickým změnám se mohou začít v zemi objevovat častěji. V pondělí ohnivé tornádo zabilo jednoho z hasičů, když převrátilo hasičský vůz, ve kterém seděl.

  • Pyrocumulonimbus je bouřkový mrak, který se vytváří z kouřového oblaku ohně, protože intenzivní teplo z ohně způsobuje, že vzduch rychle stoupá a přitahuje chladnější vzduch.
  • Jak mrak stoupá a poté se v nízkých teplotách horní atmosféry ochladí, srážky ledových částic v horní části mraku vytvářejí elektrický náboj, který může být uvolněn jako blesk. To může způsobit nebezpečné a nepředvídatelné změny v chování ohně, což zhoršuje boj s požáry, a může také vytvářet blesky, které způsobí nové požáry. 
  • Stoupající vzduch také může podnítit vznik silného větru, které způsobuje šíření ohňů.
  • Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 7 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 8 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 10 hhodinami
Načítání...