Běloruská prokuratura stíhá vůdce opozice, viní je z „vytvoření extremistické organizace“

Běloruská generální prokuratura oznámila, že zahájila trestní stíhání vedoucích představitelů opozice proti režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Důvodem je údajné vytvoření extremistické organizace s cílem získat moc neústavním způsobem. Mezi stíhanými je i vůdčí osobnost opozice Svjatlana Cichanouská, kterou úřady záhy po srpnových volbách přinutily opustit zemi.

Trestní řízení je vedeno proti členům Koordinační rady. Její vytvoření iniciovala Cichanouská 14. srpna s cílem sladit postup opozice a usnadnit dialog s úřady i předání moci.

Cichanouská podle přesvědčení velké části běloruské veřejnosti vyhrála prezidentské volby konané 9. srpna. Úřady ale za vítěze prohlásily Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let a je podezříván, že výsledek hlasování nechal zfalšovat. Kvůli tomu v zemi stále pokračují masové demonstrace.

Generální prokurátor už 20. srpna prohlásil, že cílem ustavení Koordinační rady je uchvácení moci a také ohrožení národní bezpečnosti Běloruska. Následně na tento pokyn věc převzal vyšetřovací výbor, mající v zemi funkci kriminální ústředny.

Server Tut.by napsal, že nyní oznámené trestní stíhání je vedeno proti všem hlavním známým představitelům opozice. Jsou mezi nimi kromě Cichanouské také Marija Kalesnikavová, Maksim Znak, Pavel Latuška, Volha Kavalkovová, ale i další osoby. Část z nich je ve vazbě a část byla pod hrozbami úřady přinucena opustit Bělorusko.