Belgičané jsou nejpomalejší

Brusel - Belgičané se stávají světovými šampiony v poněkud nezvyklé disciplíně - délce sestavování vlády po volbách. Dnes je tomu od hlasování 290 dní, co se místní politici neúspěšně pokoušejí sestavit vládu. Tím Belgie překonává rekord Iráku a je jasné, že ho ještě o notný kus vylepší. Nový kabinet totiž není na obzoru.

Belgie slaví rekord už podruhé. Poprvé se tak stalo 17. února, kdy překročila hranici 249 dní. Tehdy to v ulicích i v nejrůznějších médiích oslavily tisíce lidí takzvanou hranolkovou revolucí, tedy nejrůznějšími happeningy a akcemi, které spojovala kritika neschopnosti vlámských a valonských stran dohodnout se na reformách a vládě, i nejrůznější recesistické kousky. Přesně 249 dní už zmiňovanému Iráku trvalo, než se na novém kabinetu dohodl. Jenže k tomu je třeba přidat ještě dalších 40 dní, než vláda složila přísahu.

Belgie má více než 10,5 milionu obyvatel rozdělených do dvou hlavních a nesourodých jazykových skupin: většinoví a ekonomicky bohatší Vlámové obývající převážně sever země a francouzsky hovořící Valoni. Ti žijí zejména na jihu země a obývají i většinu Bruselu.

Nahrávám video
Belgie potvrdila světový rekord v délce sestavonání vlády
Zdroj: ČT24

Obě jazykové komunity mají vlastní politické strany. Jenže právě ty se musejí dohodnout na zformování vlády. Zásadní problém kromě obvyklých rozdílných ideologických názorů mezi pravicovými a levicovými subjekty tvoří i přerozdělení pravomocí (a také peněz) mezi jednotlivé oblasti a další ústavní reformy, které Belgie musí přijmout. Navíc ve volbách zvítězila nacionalisticky naladěná Nová vlámská aliance (N-VA), která je příznivcem postupného rozdělení země.

Výsledkem je, že král Albert II. pověřil předběžným jednáním o nové vládě už několik různých politiků, včetně lídrů dvou nejsilnějších seskupení z voleb, které se uskutečnily 13. června. Výsledek ale zatím není vůbec žádný.

Nepomůžou ani volby

Průzkumy ukazují, že by politický pat nerozsekly ani nové volby. Rozložení sil by se totiž proměnilo jen nevýznamně a hlavně by nepomohlo překonat neshody, které dlouhodobě belgická politická scéna řeší a které brzdí vznik nového kabinetu.

Už i sami Belgičané si ale uvědomují, že si začínají pohrávat s ohněm. Situace na finančních trzích se sice proti nedávné době už trochu uklidnila, nicméně fakt či hrozba, že Belgie má jedno z nejvyšších zadlužení mezi státy EU a že by k ní trhy mohly kvůli politické nestabilitě ztratit důvěru, se nad touto západoevropskou zemí stále vznáší. „Chceme říct našim politikům, že už toho bylo dost. Chceme vládu! Chceme, aby stát někdo řídil. A nechceme rozdělení Belgie,“ říká pořadatel demonstrací Jean-Gabriel Vermiere. „Jsme studenti, ale týká se nás to. Rádi bychom viděli nějaký pokrok. Ale oni se nesnaží posunout se z místa. To je opravdu škoda,“ lituje studentka Cynthia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ambasáda v Rijádu se stala terčem íránského dronového útoku

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Podle agentury AFP nad velvyslanectvím stoupá kouř.
01:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Netanjahu: Válka nepotrvá věčně, změna vlády bude na Íráncích

Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci. O tom, kdo Írán poté povede, by podle něj měli rozhodnout sami Íránci a Spojené státy a Izrael jim pro to zajišťují podmínky. Předseda izraelské vlády to uvedl v rozhovoru, který v noci na úterý odvysílala stanice Fox News.
před 2 hhodinami

V Praze přistálo první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku útoků na Írán

V Praze přistálo v úterý po 02:00 ráno první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku amerického útoku na Írán. Stroj společnosti Smartwings s kapacitou zhruba 200 osob přepravil cestující z letiště v ománském Muskatu. Někteří cestující byli na dovolené přímo v Ománu, další cestovali třeba z Thajska. Část z nich se z dovolené vracela předčasně, upřednostnili bezpečí. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničních věcí, asi 6700 Čechů. Nejvíce z nich je v Dubaji.
02:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 6 hhodinami

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 6 hhodinami

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 7 hhodinami
Načítání...