Asadův režim povolil vjezd humanitárních konvojů do obléhaných míst

Nahrávám video

Syrská vláda dala souhlas s přístupem do 25 obléhaných oblastí. Na povolení pro vjezd humanitárních konvojů čekala organizace OSN. Pomoc do válkou zničených regionů teď může dopravovat do konce října. Boje o Aleppo mezitím pokračují. Podle aktivistů ze SOHR dopadly střely do blízkosti školy ve vládní části města, kde zabily čtyři děti.

Podle odhadů OSN je v obležení asi 600 tisíc syrských civilistů. Diplomaté ve čtvrtek oznámili, že syrská vláda dala částečný souhlas k říjnovým humanitárním dodávkám. Umožní tak příjezd konvojů do 25 z 29 míst. Pomoc se dál nedostane do východního Aleppa a do tří oblastí v okolí Damašku.

„Zorganizovat humanitární pomoc a přesuny vozidel v dané oblasti není těžké. Problém je zajistit bezpečnost přesunovaných útvarů, aby se nestaly terčem nějakého ostřelování, ať už úmyslného, nebo neúmyslného,“ podotkl generál v záloze Jiří Šedivý.

Situace je napjatá od zářijového útoku na humanitární konvoj, při němž zemřely dvě desítky lidí. Washington oznámil, že odpovědnost nese Rusko, Moskva ale ukazuje prstem na rebely. Vinu přitom odmítá i režim v Damašku.

Útok na konvoj s humanitární pomocí
Zdroj: Reuters

Obyvatelé Aleppa raději zůstávají ve sklepech

Kritická humanitární situace je hlavně v Aleppu, které je od roku 2012 rozdělené na dvě části, východ ovládají povstalci, západ pak armáda. Od září tam zahynuly stovky lidí. Šéf aleppské civilní obrany Ammár Salmu oznámil, že jen od úterka přišlo v bojích ve východní části města o život 145 lidí. Častým terčem náletů jsou přitom i nemocnice.

„Pro řadu lidí je to bezvýchodná situace. Není možné se přesunovat po ulicích v okamžiku, kdy jsou bombardovány a ostřelovány dvěma válčícími stranami, které nejsou schopny se domluvit. Obyvatelé, kteří jsou tam uvězněni, nemají jiné řešení, než zůstávat někde ve sklepech, a bohužel jsou občas zasaženi z obou dvou stran,“ konstatoval generál Šedivý.

V oblasti se nicméně podařilo částečně obnovit dodávky vody. OSN se prý snaží již několik týdnů evakuovat z města zraněné a chronicky nemocné, potřebuje ale, aby začalo platit příměří.

Nálety byly po několikadenním zklidnění obnoveny v úterý. Syrská armáda boje zmírnila, aby umožnila civilistům z města odejít. S bombardováním jí pomáhají Rusové, kteří tvrdí, že útočí jen na pozice teroristů z radikální Fronty dobytí Sýrie.

Spojené státy kvůli bombardování Aleppa vypověděly s Ruskem spolupráci. Ve středu ale obě strany oznámily, že kontakty budou obnoveny na sobotním jednání ministrů zahraničí ve Švýcarsku.

Je to mocenský boj o to, kdo bude ovládat tuto významnou část Středního východu. Zatím to nevypadá, že by Rusové chtěli ustoupit – a samozřejmě ani Spojené státy americké. Dohoda je proto složitá.
Jiří Šedivý
generál v záloze

Povstalečtí bojovníci a civilisté ve čtvrtek souhlasili s tím, že opustí dosud obléhaná předměstí Kudsajá a Háma, která se nacházejí severně od Damašku. Umožní tak vládě, aby nad oblastí opět získala kontrolu. Vládní autobusy večer odvezly celkem 1297 lidí, včetně žen a dětí. Směřovaly do povstalecké provincie Idlib, uvedla organizace SOHR a státní agentura SANA.

Na základě podobné dohody s vládou bylo v srpnu evakuováno damašské předměstí Darája. Šéf humanitárních operací OSN tento krok tehdy přirovnal k „nucenému vysídlení“ a uvedl, že by nemělo jít o precedent pro další oblasti.

Podle Šedivého konflikt skončí teprve poté, co se mocnosti dohodnou na rozdělení vlivu v tomto prostoru. K ukončení války může podle řady analytiků přispět právě i utrpení syrských civilistů. „Myslím, že je to možné, pravděpodobně je to i určitá cesta. Ve Vietnamu významné ztráty a utrpení civilistů znamenaly, že USA – jak se říká – prohrály válku ve Spojených státech. Byl to důsledek toho, jak obyčejní lidé na válku dopláceli,“ připomněl generál.

Britové prý zvažují větší zapojení do konfliktu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve čtvrtek řekl, že Londýn zvažuje vojenské zapojení do syrského konfliktu. Británie by do něj vstoupila jen jako člen koalice s účastí USA. Britský zásah ale prý není otázkou nejbližší doby. Mluvčí premiérky Theresy Mayové nicméně následně jeho slova odmítla.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na prohlášení Johnsona rychle reagoval slovy, že Rusko uvítá zapojení britské armády, pokud ale bude útočit na teroristy, nikoli na syrskou armádu.

Kdo s kým bojuje v Sýrii?
Zdroj: CNN

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řada zemí odsoudila chování izraelského ministra k aktivistům z flotily

Několik zemí ve středu odsoudilo izraelské zacházení s aktivisty z flotily, která směřovala do Pásma Gazy s humanitární pomocí a kterou izraelská armáda zastavila v mezinárodních vodách. Španělsko, Francie, Británie, Irsko, Nizozemsko, Německo, Belgie, Kanada a Itálie kritizovaly video, které zachycuje spoutané aktivisty klečící na zemi. Ti jsou na záběrech pod dohledem maskovaných příslušníků izraelských bezpečnostních složek a za přítomnosti ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira. Jeho jednání odsoudilo i Turecko a také americký velvyslanec v Izraeli.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Syn zakladatele značky Mango čelí podezření z vraždy svého otce

Katalánská policie bude syna zakladatele módní značky Mango vyšetřovat na svobodě. Rozhodl o tom soud poté, co Jonathan Andic složil kauci ve výši jednoho milionu eur. Policie ho podezírá z vraždy svého otce. Isak Andic před rokem a půl zemřel po pádu z útesu.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla jednu z největších rafinerií v Rusku

Ukrajinská armáda ve středu uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany se poslední ukrajinské útoky opět týkaly většiny západního a středního Ruska. Gubernátor Rostovské oblasti Jurij Sljusar tvrdí, že v Rostově zranil ukrajinský dron jednoho člověka.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA obvinily bývalého kubánského vůdce Raúla Castra ze čtyřnásobné vraždy

Spojené státy obvinily bývalého lídra Kuby Raúla Castra ze čtyřnásobné vraždy při sestřelení dvou letounů kubánským vojenským letadlem v únoru 1996. Úřadující ministr spravedlnosti USA Todd Blanche to řekl na čtvrteční akci v Miami připomínající oběti incidentu. Kuba americká obvinění odmítla a označila je za politickou hru a překrucování událostí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoManévrů na Slovensku se zúčastní prapor z Tábora

Nové plány NATO na obranu východního křídla – jak v krizi aktivovat záložní jednotky a odstrašit protivníka – má prověřit cvičení. Součástí jsou rychlé přesuny napříč Evropou. Manévrů na Slovensku pod španělským velením se zúčastní skoro tři tisíce vojáků ze sedmi zemí. Česká armáda tam vyslala prapor z Tábora. Kolony doprovází vojenská policie, přesto řidiči pandurů musí dávat pozor, aby stihli včas zabrzdit. Aliance posílila jednotky podél celého východního křídla. Té na Slovensku velí Španělé, Česko tam má s pandury aktuálně druhý nejsilnější kontingent.
před 4 hhodinami

Nepřipustíme žádné další obchodní sankce proti Izraeli, řekl Macinka po jednání se Sa’arem

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar ve středu v Praze jednal s českým šéfem diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé). Probírali mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce i aktuální krize na Blízkém východě a jejich dopad na Evropskou unii. Macinka po jednání sdělil, že chce, aby bylo jasné, že Česko patří mezi přátele Izraele. V té souvislosti mimo jiné uvedl, že tuzemsko nepřipustí žádné další obchodní sankce proti Izraeli, i kdyby mělo být jediným státem EU, který by je blokoval.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polsko a Maďarsko mohou spolupracovat na energetické bezpečnosti, řekli premiéři

Maďarsko a Polsko jsou připraveny posílit spolupráci v otázkách energetické bezpečnosti, pro níž je klíčová stabilita dodávek narušená konflikty na Ukrajině a Blízkém východě, shodli se ve středu premiéři Polska a Maďarska Donald Tusk a Péter Magyar během druhého dne Magyarovy návštěvy Polska. Obě země budou dle Tuska postupovat jednotně v Evropské unii. Podle Magyara by měla větší roli hrát spolupráce středoevropských zemí ve visegrádské skupině zahrnující i Česko a Slovensko, která by se prý mohla rozšířit o další státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Estonský svaz umělců přišel podvodem o 700 tisíc eur, zvažuje prodej majetku

Podvodníci, kteří se vydávali za důvěryhodné volající a jednali prostřednictvím hlavní účetní, připravili Estonský svaz umělců přibližně o 700 tisíc eur (přibližně sedmnáct milionů korun).
před 8 hhodinami
Načítání...