Americký jaderný arzenál v Německu je připravená nahradit Paříž

6 minut
Horizont ČT24: Francouzské jaderné zbraně mohou chránit Německo
Zdroj: ČT24

Francie je připravená nahradit Američany, pokud by stáhli svůj jaderný arzenál z Německa, napsal britský server The Telegraph (TT) s odkazem na anonymní zdroj z nejvyšších pater francouzské politiky. USA mají v Evropě sto tisíc vojáků a stovku jaderných pum B-61. Kromě nich mají na kontinentu atomové zbraně už jen Londýn a Paříž.

„Poskytnutí několika francouzských stíhaček s jaderným arzenálem Německu by nemělo být obtížné a vyslalo by to jasný signál,“ citoval The Telegraph francouzského představitele. Prohlášení podle expertů vyvine tlak na Londýn, aby udělal totéž.

Pokud by Paříž naplnila tyto plány, tak by tím vyslyšela výzvy vítěze voleb v Německu. Favorit na kancléřské křeslo Friedrich Merz chce začít novou etapu nejen na domácí scéně. Obě evropské jaderné mocnosti už vyzval, aby s Berlínem sdílely své jaderné kapacity a postupně tak představuje svoji vizi nového evropského bezpečnostního uspořádání.

„Mojí hlavní prioritou je učinit Evropu natolik silnou, aby byla nezávislá na Spojených státech. Nikdy bych nepomyslel, že to řeknu v televizi, ale po prohlášeních Donalda Trumpa z minulého týdne je jasné, že tato administrativa se o osud Evropy příliš nezajímá,“ prohlásil Merz.

„Jaderné odstrašení je srdce obranné strategie Francie. Je tedy základním elementem obrany evropského kontinentu. Díky této věrohodné obraně budeme schopni vybudovat bezpečnostní záruky,“ míní francouzský prezident Emmanuel Macron.

Odchod Američanů z Evropy

„Určitě se Evropa bude muset ubránit i samostatně. Vždy je tady nebezpečí, že Američané mohou vycouvat, ale geopolitika naznačuje, že to neudělají. Mají své zájmy v Pacifiku a potřebují ochraňovat své zájmy i v Evropě,“ řekl v Horizontu ČT24 politický a kulturní geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity.

Podle něj jim to slabá Evropa neumožňovala, a proto „vidíme velmi tvrdé šťouchance do evropských politiků“. „Vidíme, že dosáhli svého,“ konstatoval Baar. Dodal, že Američané nemohou odejít z Evropy i proto, že by to dalo špatný signál spojencům v Indo-Pacifiku, což by ve svém důsledku mohlo vést ke sbližování asijských zemí s Čínou. 

Předchozí nabídka

Francie už sdílení svého jaderného arzenálu nabídla Německu v roce 2007. Tehdejší kancléřka Angela Merkelová to ovšem odmítla. Spojené státy dlouhodobě zaručují bezpečnost Evropy arzenálem přibližně stovky jaderných hlavic. V době ostrých prohlášení Bílého domu je jejich budoucnost nejistá.

Francie disponuje 290 jadernými zbraněmi, Británie jich má 225. Čísla ale vyvolávají otázku, jestli je kapacita dostatečná. Podle odhadů má Kreml, jehož propaganda hrozbu nukleární války často skloňuje, k dispozici přes pět tisíc hlavic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 18 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 18 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 18 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
včera v 14:18

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52
Načítání...