Měnový výbor americké centrální banky (Fed) ve středu na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma pět procent až 5,25 procenta. Centrální banka v prohlášení naznačila, že možná pozastaví další zvyšování úroků. Šéf Fedu Jerome Powell to později během svého vystoupení nepotvrdil. Fed zvýšil základní úrokovou sazbu, která je nyní nejvýše od roku 2006, podesáté za sebou.
Americká centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu
Zvyšováním úroků se Fed snaží zpomalit inflaci, která v březnu činila pět procent. Růst úroků má snížit výdaje za zboží a služby a dostat inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli. Ke zvýšení úrokových sazeb přikročila centrální banka navzdory přetrvávající vysoké inflaci, známkám zpomalování americké ekonomiky a bankovní krizi. Za necelé dva měsíce zkrachovaly tři velké americké banky, naposledy to byla tento týden First Republic Bank.
„Při posuzování vhodného nastavení měnové politiky bude výbor nadále sledovat dopady příchozích informací na hospodářský výhled,“ uvedl Fed v prohlášení. Monitorovat bude mimo jiné vývoj trhu práce a inflace, dále finanční trhy a mezinárodní vývoj.
Investiční stratég Sam Stovall ze společnosti CFRA Research vidí podobně jako jiní analytici hlavní posun v jediném slovu. Zatímco po minulém zasedání Fed „předpokládal“, že další zvýšení úroků bude nezbytné, ve středu v prohlášení uvedl, že „vyhodnotí“, zda další zvýšení úroků bude nezbytné. „Nahrazením slovesa 'očekávat' slovesem 'vyhodnotit' Fed v podstatě trhům říká, že má nyní pauzu,“ konstatoval Stovall.
Bankéři jsou připravení na další zvyšování sazeb, řekl šéf Fedu
Powell později na tiskové konferenci uvedl, že Fed stále považuje inflaci za příliš vysokou a že vysoké cenové tlaky jsou pro centrální banku nadále zdrojem obav. Z tohoto důvodu je podle Powella příliš brzy na to, aby se dalo říci, že cyklus zvyšování sazeb je u konce.
Powell řekl, že bankéři jsou připraveni na další zvyšování sazeb, pokud to bude potřeba. Zástupci Fedu se na zasedání nerozhodli, že na červnovém zasedání zvyšováním sazeb přeruší. Co se bude dít se sazbami dál, budou podle svého šéfa bankéři rozhodovat „zasedání od zasedání“.
Podle analytiků společnosti Ebury skončilo jedno z nejagresivnějších období zpřísňování úrokových sazeb v historii Spojených států. „Aktuální očekávání trhu, která počítají s tím, že úrokové sazby v USA do konce roku klesnou až o půl procentního bodu, pokládáme za přehnaná. Naopak se stále kloníme k názoru, že sazby zůstanou na aktuální úrovni po celý letošní rok,“ uvedl Tomáš Kudla ze společnosti Ebury.