Afghánistán se vrátil o tisíc let zpět. Vše směřuje k občanské válce, říká šéf česko-afghánské obchodní komory

14 minut
Fawad Nadri: Talibanu nevěřím ani slovo, popravuje se každý den
Zdroj: ČT24

„Všechno fungovalo, ale najednou se stát vrátil o tisíc let zpět. Nejsou žádná práva, lidi ovládají zločinci, kteří se dostali z věznic a vyřizují si své účty,“ popisuje současnou situaci v Afghánistánu prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory Fawad Nadri. Z Kábulu stihl odletět jen pár dní předtím, než se moci chopil Taliban. I když radikálové slibují, že budou umírněnější, realita tomu podle Nadriho absolutně neodpovídá a zem má nakročeno k nové občanské válce.

Nadri zůstává ve spojení s Afghánci, kteří se nedostali do českých evakuačních letů. „Jedna rodina tlumočila na české ambasádě deset let. Bohužel se nedokázali dostat na letiště. Teď čekají v Kábulu. Probíhají jednání,“ říká Nadri. Podle něj je nyní v zemi ještě dvacet až třicet lidí s vazbami na Česko, kteří by se chtěli dostat pryč. „Krvácí mi srdce, že jim nemůžu pomoct. Mají ale příslib evakuace a já věřím, že sliby se splní,“ dodává Nadri.

Sám má v Afghánistánu rodinu a známé a dostává od nich informace o situaci v zemi. „Jsou to i lidi, se kterými jsem spolupracoval: ze státních zastupitelství, soudnictví, lidi ze speciálních jednotek. Bohužel nemůžeme pomoct jejich rodinám, ty zůstaly doslova na ulici.“

Taliban se nikdy nezmění

Obavu má zejména o ty, kteří dřív pracovali v soudnictví a pro policii. „Celou dobu za tu zem bojovali, vedle (české) speciální jednotky 601. Kolik únosců spolu dopadli? Toho se bojím, protože každý teď ví, kde bydlí každý soudce, policista, vyšetřovatel, voják. A každý boží den jedou popravy. Je krásné, že Taliban říká, že je amnestie. Ale podívejte se na to, co lidi natáčí každý den. Ta videa jsou šílená. Taliban se nikdy nezmění.“

Nadri připomněl i události z roku 2001, kdy Talibové zničili dvě sochy Buddhy v Afghánistánu, jež byly součástí světového kulturního dědictví. „Tak co od nich můžete čekat? Jakou kulturu? Jakou lidskost? Víte, co tam prožívají ženy? Reportérky, učitelky… Všichni věřili, že tohle se už nikdy nevrátí. Pro všechny je to zlý sen, kterému nechtějí věřit. Každý se snaží před těmi hrdlořezy zachránit aspoň děti,“ říká.

Taliban podle jeho informací ještě před svým příchodem do měst požadoval seznam místních dívek nad patnáct let. „Pokud jste táta rodiny, tak tu rodinu seberete a utíkáte. Přece nedáte bojovníkům své dítě, které jste vychoval. To je pro mě hrozné.“

Žádnou naději na zlepšení situace v zemi momentálně nevidí. Ani v tom, že část žen vyšla do ulic a postavila se za svá práva. „Ve stanovách Talibanu se nic nezměnilo. Vše, za co tam místní i zahraniční vojáci bojovali, je pryč,“ uznává Nadri.

Země směřuje k občanské válce

Východiskem tak může být jedině útěk. I ten je ale dnes téměř nemožný, protože talibové kontrolují hraniční přechody do sousedních zemí, část států v obavě z přílivu uprchlíků dokonce hranice sama zavřela. Mnoho lidí se proto uchýlilo do údolí Pandžšír, odkud byl veden odboj už proti sovětské okupaci a v 90. letech i proti Talibanu.

V údolí Pandžšír sídlí Ahmad Masúd, syn slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, na kterého spáchala v roce 2001 atentát al-Káida. Masúd slíbil, že se Talibanu nepodvolí a postaví druhý odboj. „Všichni policisté a členové speciálních jednotek tam šli. Teď čekají, jaká vznikne vláda. Pod vlajkou Talibanu budou těžko sloužit.“ V případě, že nedojde na dohodu, do které budou zapojeny všechny strany a skupiny v zemi, očekává Nadri další občanskou válku. „Vše k tomu znovu směřuje.“

Za rychlý vzestup Talibanu k moci může podle něj z velké části bývalý prezident Ašraf Ghaní. „Selhal kompletně. Vůči národu, vůči ozbrojeným složkám, vůči Američanům, vůči NATO. Celou dobu zakazoval ozbrojeným složkám střílet. Tvrdil, že se jedná. Proto nepadl výstřel. A když byl Taliban v Kábulu, už nebyla šance.“

Rychlé a kompletní převzetí moci bylo podle něj pro Taliban jedinou šancí, v demokratických volbách by neměl šanci na úspěch. „Zemi zase ovládají lidi a zločinci, které pustili z věznic. To je dnešní Afghánistán, dnešní Kábul. Násilí je všude,“ uzavírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, řekla šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila ve čtvrtek podle agentur Reuters a AFP šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
před 4 mminutami

Stále více párů řeší potíže s otěhotněním

Páry, které touží po rodině, se stále častěji potýkají s reprodukčními problémy. Mnoho z nich to zprvu pokládá za ženský problém, polovinu případů ale způsobuje špatná kvalita mužských spermií. Za posledních padesát let došlo k poklesu mužské plodnosti, počet spermií ve vzorcích klesl v průměru o polovinu. Problému se začíná věnovat více pozornosti až nyní.
před 11 mminutami

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 41 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 55 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 56 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...