Aféra dvojích špionů: Německo vyloučilo šéfa tamější americké rozvědky

Berlín – Berlín vyzval šéfa amerických tajných služeb působících v Německu, aby zemi opustil. Reaguje tak na dvojici odhalení možných špionů pracujících pro Spojené státy. Na jednoho úřady narazily minulý týden a nechaly ho zatknout. U druhého včera provedly domovní prohlídku. Mluvčí vlády v prohlášení uvedl, že pochyby ohledně aktivit špionů sílily měsíce. Bílý dům v reakci na vyhoštění představitele tajných služeb USA z Berlína uvedl, že je nezbytné, aby USA a Německo dál úzce spolupracovaly.

„Německá vláda požádala šéfa americké rozvědky zde v Německu, aby opustil zemi,“ oznámil šéf německého parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb Clemens Binniger. Stalo se tak poté, co německé úřady odhalily dva Němce pracující v utajení pro tajné služby USA.

„Žádost (o opuštění země) byla vznesena ve světle stávajícího vyšetřování nejvyšším státním zástupcem a otázek, které se v posledních měsících vznášejí nad činností amerických tajných služeb v Německu,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Pro Německo je nadále nevyhnutelné, aby v zájmu bezpečnosti svých občanů a svých jednotek v zahraničí úzce spolupracovalo se západními partnery, zejména s USA. K tomu je ale potřeba vzájemná důvěra a otevřenost. Spolková vláda je k nim připravena a očekává totéž i od svých partnerů,“ doplnil.

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že tajné služby se v současnosti musí soustředit na podstatné věci a nezkoušet dosáhnout všeho, co technické prostředky umožní. „Aktuální problémy v Sýrii a ochrana před terorismem mají absolutní prioritu před otázkou, zda bychom se teď měli navzájem špehovat mezi spojenci,“ řekla Merkelová.

Vynesené informace jsou směšné, tvrdí ministr vnitra

Berlín k vykázání šéfa amerických zpravodajců přistoupil i přesto, že německý ministr vnitra Thomas de Maizière dnes označil závažnost špionážních informací získaných Spojenými státy slovem „směšné“.  „Pokud zůstane u toho, co teď víme, jsou informace, které získali tito údajní špioni, směšné,“ prohlásil dnes křesťanskodemokratický (CDU) politik v Berlíně. „Politické škody jsou naproti tomu už teď nepoměrně vážné,“ konstatoval de Maizière.

Politolog Petr Robejšek:

„Že se přátelé špionují stejně jako nepřátelé, je známá věc. To patří k politice. (…) Ke špionážnímu byznysu patří to, že obě strany vědí, že se nekoukají jen společně jedním směrem, ale že se koukají i sobě do karet.“

Během posledních deseti dnů byl v Německu jeden muž zatčen a proti druhému bylo zahájeno vyšetřování. První zadržený měl v posledních dvou letech pracovat jako dvojí agent pro Spolkovou zpravodajskou službu, zároveň ale měl prodat Američanům přes dvě stovky dokumentů. „O jednom se ví, že byl politický poradce, tedy někdo, kdo byl přítomen při různých kauzách. A z toho odvozuji, že měl přístup ke všem možným typům informací,“ podotkl politolog Petr Robejšek.

Druhý podezřelý, u něhož úřady tento týden provedly domovní prohlídku, pracoval na německém ministerstvu obrany. Na svědomí má mít ještě větší únik informací než pracovník německé zahraniční rozvědky. „Možná je to o dvou individuálních případech, ale dokazuje to, že tvrzení amerických úřadů, že jejich tajné služby dodržují německé zákony, jsou nepravdivé,“ podotkl německý poslanec Christian Ströbele.

Bára Procházková, politoložka a vedoucí vydání Portálu ČT24

„Bývalý americký agent vypověděl při jednom výslechu, že Amerika se jaksi rozzuřila po 11. září, protože si uvědomila, že v Německu mohli teroristé žít bez jakékoli kontroly, mohli se tam připravovat na útoky. Proto se Amerika rozhodla, že si posvítí na to, jak pracují německé zpravodajské služby, a posílí svoji přítomnost právě v Německu. Obě země jsou teď přáteli, kteří se poněkud odcizili.“

Aféra by mohla ještě více pošramotit vztahy mezi oběma zeměmi poté, co vyšlo najevo, že americká tajná služba masově sledovala elektronickou komunikaci německých občanů, včetně mobilního telefonu kancléřky Merkelové.

Web neměckého listu Der Spiegel dnes hovoří o „diplomatickém zemětřesení“. Podobných případů vyhoštění v minulosti podle agentury AFP moc nebylo. Jeden z posledních byl v únoru 1995, kdy Francie požádala o návrat do USA několika amerických agentů, které obvinila ze špionáže.
  
Washington se hned po dnešním oznámení vyhoštění snažil situaci uklidnit. „Viděli jsme tyto zprávy a údajný špionážní případ nekomentujeme. Avšak náš vztah v rovině bezpečnosti a zpravodajství s Německem je velmi důležitý a zajišťuje Němcům a Američanům bezpečí,“ řekla mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. Je podle ní nezbytné, aby spolupráce mezi americkou a německou vládou pokračovala ve všech oblastech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
12:50Aktualizovánopřed 42 mminutami

Polsko převzalo první stíhačky F-35

Polské ozbrojené síly oficiálně převzaly své první stíhací letouny F-35. Slavnostního ceremoniálu na základně v Lasku se účastnili představitelé vlády a zástupci armády. Jde o významný krok pro modernizaci polské armády a posílení závazků Varšavy vůči NATO. Stíhačky F-35 má od USA objednané i Česko.
před 56 mminutami

Kuba se noří do tmy. Místní sužují dlouhé blackouty, vedra i nedostatek paliv

Po měsících blokády na dodávky ropy čelí Kuba hluboké energetické krizi. Výpadky elektřiny trvají až dvacet hodin denně, ochromují dopravu, zásobování i běžný život obyvatel. Ceny základních komodit stále rostou a situaci dále zhoršují vysoké teploty a vlhkost. Rostoucí nespokojenost obyvatel se projevuje i protesty kvůli neúnosné situaci na ostrově.
před 1 hhodinou

Kyjev požádá spojence o miliardy dolarů, aby upevnil převahu ve válce, píše Politico

Ukrajina příští týden požádá své spojence o dvacet miliard dolarů (417,9 miliardy korun), aby si mohla upevnit dočasnou převahu na bojišti ve válce s Ruskem, řekl serveru Politico nejmenovaný ukrajinský bezpečnostní činitel.
před 1 hhodinou

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi třicetiletý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Za podíl na operaci dostal třicet let i exministr obrany Kim Jong-hjon. Junovi právníci se proti rozsudku odvolali.
05:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinské i ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po nočních útocích

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na pátek zabily člověka a dalšího zranily, uvedla místní vojenská správa. Další zásahy Ukrajinci hlásili z Mykolajivu a Kyjevské oblasti. Gubernátoři tří ruských oblastí hlásí ukrajinské útoky, v Brjanské oblasti mluví o dvou mrtvých. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.
07:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poražená proruská arménská strana žádá zrušení výsledků voleb

Proruská arménská opoziční strana Silná Arménie požádala ústřední volební komisi, aby zrušila výsledky nedělních parlamentních voleb, píše Reuters. Volby vyhrála strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana.
před 2 hhodinami

SpaceX vstupuje na burzu

Na trhu Nasdaq se v pátek začíná obchodovat s akciemi americké společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies). Firma, kterou založil a vede miliardář Elon Musk a která se zaměřuje na raketovou techniku, satelitní síť Starlink a na rozvoj umělé inteligence (AI), si dala za cíl získat z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob.
před 3 hhodinami
Načítání...