Nepříznivé počasí v minulém týdnu se podepsalo na stále velice pomalém tempu žní. Úrodu poškodily už červnové bouřky s krupobitím a teď déšť. Kombajny a další technika do promáčených polí často nemohou vjet. Počasí nepřeje ani dozrávajícím bramborám.
Žně letos na mnoha místech komplikuje počasí. Zemědělci nemohou vjet na podmáčená pole
Oproti průměru minulých let jsou letos podle zemědělců žně zpožděné až o dva týdny. Důvodem je podmáčená půda vinou častých dešťů, což na řadě míst znemožňovalo vyjetí kombajnů a traktorů do polí. „Už prakticky jenom čekáme, až počasí znovu pustí kombajny do pole. Na radaru je vidět, že zítřek bude zase deštivý,“ posteskl si v pondělí David Průša z Rolnického družstva Pleše.
Na Jindřichohradecku se počasí dost vyřádilo už v červenci. Silná bouřka lámala stromy a krupobití místy ničilo úrodu. „Když budeme mít trochu štěstí, tak vyjedeme zítra po obědě, protože to snad trošku oschne. My máme takovou teorii, že je lepší začít s vlhkým obilím na začátku, než mokrým končit,“ řekl předseda představenstva ZD Pluhův Žďár Karel Bednář.
Brambor bude méně a budou dražší
S komplikacemi se potýkají i farmáři na Vysočině. S obavami procházejí řádky brambor. Očekávají rapidně nižší úrodu. „Letošní rok byl snad nejhorší, co já pamatuju,“ poznamenal zemědělec Jiří Zvolánek z Havlíčkovy Borové zemědělské. Kvůli vlhkosti hlízy snadněji napadají plísně. A také sklizeň se oproti loňsku opozdí. „Myslím si, že i cena by měla být podstatně vyšší než v loňském roce,“ řekl předseda představenstva stejné společnosti Aleš Málek.
V Jihočeském kraji je sklizeno nejvíc ozimého ječmene – zhruba devadesát osm procent a přes čtyřicet procent řepky, ozimé pšenice zatím jen patnáct procent a sečení ječmene jarního a žita teprve začalo. Údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Zemědělci by nejraději oslavili dožínky na agrosalonu Země živitelka ke konci srpna, pokud jim nebude přát počasí, zůstanou nejspíš na poli.