Zapálil stany se spícími bezdomovci. Dostal 3,5 roku

Blansko - Tři roky a šest měsíců stráví za těžké ublížení na zdraví ve vězení nezaměstnaný čtyřiadvacetiletý Martin Svěrák z Blanska. Loni v říjnu zapálil v lesíku Čertovka u Blanska dva stany, v nichž spali tři bezdomovci. Přestože se jim podařilo útéci, skončili s popáleninami druhého stupně v péči lékařů. Svěrákův komplic Luboš Přikryl, který jej na místo dovezl, dostal dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Hlavnímu aktérovi přitom hrozilo dvanáct let. K nízkému trestu mu pomohla jeho dosavadní bezúhonnost a to, že bezdomovcům od té doby pomáhá. Dokonce jim dohromady vyplatil 100 000 korun odškodného.

„Polehčující okolností pro obžalovaného Svěráka je také fakt, že se k činu přiznal a vyjádřil lítost. Především ale to, že se v tak velkém rozsahu dohodl na pomoci poškozeným,“ uvedl soudce Daniel Plšek. Přikrylovi uložil soudce dvouletý trest se čtyřletou podmínku, protože se na zločinu podílel nepřímo.

Obžalovaný: Vyhrožoval jsem jim už dřív, dnes toho lituji

K hrůznému činu, který mohl skončit tragédií, se podle státního zástupce Milana Richa odhodlali kamarádi posilnění alkoholem o půl jedné v noci. Uvnitř stanu tou dobou spali dva muži ve věku 42 a 54 let a osmačtyřicetiletá žena. Pokud by se nevzbudili a nevyběhli ven, mohla tehdy celá událost podle policie i hasičů skončit smrtí bezdomovců. Z události si přesto odnesli popáleniny v obličeji, na rukou a na nohách, které jim museli ošetřit zdravotníci.

Nezaměstnaný Jan Svěrák, který podpálil stany bezdomovců
Zdroj: ČT24/ČT Brno

„Těsně předtím jsem byl doma, kde jsem začal opravovat motorovou pilu. K jejímu zprovoznění jsem potřeboval benzin, a tak jsem si pro něj zajel. V opilosti mě pak napadlo, co se zbytkem benzinu a že bych ty bezdomovce mohl postrašit,“ uvedl dnes u soudu Svěrák. Tvrdil přitom, že si neuvědomil, co se může stát. Navíc prý bezdomovce o týden dřív varoval, když na ně křičel, ať z lesíka zmizí, nebo „jim to tam zapálí“.

U soudu dnes vypovídal i Luboš Přikryl. Tvrdil, že o záměru kamaráda nevěděl. „Vůbec jsem netušil, k čemu se chystá,“ hájil se mladík, Svěrák jeho slova u soudu potvrdil. Tomu ale odporovala jeho výpověď na policii, proto byl Přikryl stíhán za spoluúčast a pomoc při útoku.

Osudnou noc přišel k soudu popsat i místní bezdomovec Jan Pešta. „Šli jsme spát kolem osmé večer. Pak mě něco vzbudilo, do stanu začalo něco kapat a já si myslel, že je to déšť. A pak mě oslnila prudká zář, tak jsem začal křičet, že hoří, a vzbudil sousedy. Jejich stan strašně rychle lehl popelem,“ prohlásil. Potvrdil také, že mu obžalovaný od té doby pomáhá. Každému z nás dal po třiceti tisících. Kdykoliv k němu taky můžu přijít znovu poprosit o pomoc. Teď mi například na zimu dal oblečení," dodal bezdomovec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 4 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 5 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 15 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 15 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 18 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 20 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 21 hhodinami
Načítání...