Výstava ve Znojmě ukáže, jak se pohřbívalo v mladší době kamenné

Archeologové a muzejníci z jižní Moravy a Rakouska spolupracovali na nové výstavě věnované pohřbům v mladší době kamenné. Zájemci ji najdou v minoritském klášteře ve Znojmě. Přibližuje pohřební zvyklosti kultury s moravskou malovanou keramikou, včetně některých neobvyklých archeologických nálezů. Potrvá do konce října.

Nositelé kultury s moravskou malovanou keramikou žili na území dnešní střední Evropy v neolitu, v 5. a 4. tisíciletí před naším letopočtem. V širším okolí Znojma se uskutečnilo hned několik systematických výzkumů prováděných archeologickými ústavy a odborníky z brněnské a vídeňské univerzity.

„Vědecká bádání přinášela nové informace k jednotlivým sídlištním lokalitám, rondelové architektuře, avšak výjimečně k pohřbům. Teprve s odstupem času bylo možné informace k jednotlivým hrobům sesbírat a vědecky je vyhodnotit se záměrem podat nejen odborné veřejnosti ucelenější přehled o pohřebním ritu kultury s moravskou malovanou keramikou,“ uvedla Alena Nejedlá, archeoložka Jihomoravského muzea ve Znojmě a autorka výstavy.

Návštěvníci si prohlédnou autentické nálezy a reprezentativní výbavu hrobů, a to ze sbírek Jihomoravského muzea, Moravského zemského muzea a rakouských institucí. Odborníci rekonstruovali hroby lidí různého stáří pohřbených v pietní poloze, ale také jedince s oddělenými částmi těla. Některé hroby obsahovaly i kostry zvířat, případně jejich části.

„Zajímavostí bude určitě kostra umučeného muže z Mašovic zapůjčená z Moravského zemského muzea z ústavu Anthropos nebo třeba kosterní materiál s patologickými změnami způsobenými velkou fyzickou námahou za života jedince,“ popsala Nejedlá.

Načítání...