Výročí 17. listopadu si nepřipomíná jen Praha

Plzeň/Zlín - V centru Plzně si lidé dobu před dvaceti lety připomínají úsměvnou formou. Na ulicích totiž postávají veksláci, kteří kolemjdoucím nabízejí bony. Mezi lidmi se proplétají tajní policisté, kteří sbírají podpisy pod prohlášení Komunismus je nejlepší zřízení, nechybí ani milicionáři nebo žlutá auta Veřejné bezpečnosti. Oficiální část oslav proběhla v západočeské metropoli odpoledne, kdy magistrát ocenil významné osobnosti čestným občanstvím.

Ve Zlíně přilákaly oslavy jen několik desítek lidí, organizátoři přichystali vzpomínkovou akci u pamětní desky obětem komunismu přímo na hlavním zlínském náměstí. Setkali se tam současní politici s lidmi, kteří před 20 lety v Gottwaldově zakládali Občanské fórum. Nechyběly ani známé tváře, například cestoval Miroslav Zikmund. Po oficiálním programu začali lidé k památníku klást zapálené svíčky.

Výročí sametové revoluce připomíná i výstava Jak padaly dračí hlavy a kulturní centrum Alternativa promítá dobové dokumenty, jsou tam vystaveny i první písemnosti zlínského Občanského fóra.

V Chrudimi se po 50 letech otevřel komunistický lágr

V Chrudimi přichystali organizátoři pro návštěvníky unikátní výstavu Do švestek to vydrželo, která se zaměřila na odvrácenou stránku socialismu. Po více než padesáti letech se tam totiž otevřelo komunistické vězení. Lidé tak vůbec poprvé mohli nahlédnout do míst, ze kterých je dodnes cítit lidské utrpení. Do roku 1957 tady komunistický režim držel, vyslýchal a mučil své odpůrce.

Výstava podává svědectví o tom, jak s lidmi zacházela tehdejší Veřejná bezpečnost. Nechybí lano, na kterém umírali lidé odsouzení k smrti a také dobově vybavená cela. To vše dohromady umocňuje už tak dost ponurou a silnou atmosféru výstavy.

V Ostravě zase pracovníci informačního servisu připravili na vyhlídkové věži Nové radnice unikátní dobovou prohlídku. Na jeden den se tak do Ostravy vrátilo náměstí Velké říjnové socialistické revoluce nebo náměstí Lidových milicí – a lidem se nápad zalíbil, pravděpodobně se z něj proto stane každoroční tradice. Zdrojem dnes už spíše zábavných historek nebo původních názvů ulic, náměstí a podniků se průvodcům staly vzpomínky pamětníků a bedekry ze 70. a 80. let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoKoberce či dětské boby. Z Jesenicka se zpožděním mizí odpad z povodní

Z polí nad Mikulovicemi na Jesenicku konečně mizí desetitisíce tun povodňového odpadu. Po záplavě v září 2024 ho tam nechal navézt Olomoucký kraj z okolních obcí, které zaplavila řeka Bělá. Místní měli z dlouhého skládkování obavy, hlavně kvůli vodě v podzemí. Podle odhadů na místě leželo asi 34 tisíc tun odpadu. Skutečnost může být ale jiná – ve Velké Kraši, kde byla podobná skládka, se původně odhadovaná hmotnost nakonec vyšplhala na trojnásobek. Odpad z Mikulovic, mimo jiné koberce, zbytky nábytku i dětské boby, teď míří na skládku v Rapotíně. Likvidace za zhruba padesát milionů korun ale začala později, než se plánovalo. Zdrželo ji odvolání jedné z firem, které neuspěly v krajském tendru. Práce začaly místo na jaře až koncem loňského roku. Podle náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Ireny Blažkové (ANO) by měly skončit v květnu. Po likvidaci skládky přijde na řadu rekultivace pozemku, která potrvá další dva roky.
před 2 hhodinami

Hrad Loket vznikl o sto let dříve, než se předpokládalo, odhalili archeologové

Jeden z nejstarších českých hradů, Loket v Karlovarském kraji, je ještě starší, než naznačovaly dosavadní důkazy. Odhalil to teď čerstvý výzkum, který využil nové technologie.
před 4 hhodinami

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 14 hhodinami

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
11. 3. 2026Aktualizováno11. 3. 2026

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
11. 3. 2026

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
11. 3. 2026Aktualizováno11. 3. 2026

Hromadné hroby odhalily míru černé smrti v Čechách

Kutnohorská kostnice je místem, které budí zájem turistů i spisovatelů. Ale také vědců; v jejím okolí je totiž pohřbeno asi 40 tisíc lidí. Nová analýza jejich kostí prokázala, jak dramaticky zasáhla české země v půlce čtrnáctého století morová epidemie.
11. 3. 2026
Načítání...