Výlov pozastavil chráněný skokan – rybáři nevěděli o výjimce

Hradec Králové - Smysl pro ochranu přírody i respekt k nařízením projevili rybáři v Hradci Králové. Poslední přípravy na výlovy městských rybníků totiž náhle přerušili kvůli drobnému obojživelníku jménem skokan skřehotavý. Právě tento chráněný živočich se usadil v bahně hradeckých rybníků, a tak rybáři vypouštění vody přerušili. Obava z porušení ochranářských pravidel však byla zbytečná – povolení k výlovu umožňovala několik let platná výjimka, o které rybáři nevěděli.

Královehradecká společnost Městské lesy, která mimo jiné spravuje místní rybníky, rozeslala jako každý rok i letos pozvánky na pravidelný výlov, v zápětí však urychleně dodala nové oznámení o odkladu na neurčito. Zmatek v hlavách správců způsobil drobný skokan skřehotavý, kvůli kterému krajský úřad upozornil na možné porušení podmínek péče o přírodní lokalitu. Rybáři v první chvíli dali úřadu za pravdu. „Skokan skřehotavý zimuje v rybničním bahně, a proto je zde omezení doby výlovu,“ uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Menší nedorozumění způsobila změna kompetencí. V dřívějších letech totiž všechny příslušné výjimky udělovala Správa chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a později tento úkol připadl krajským úřadům. Nakonec se ukázalo, že výjimka pro rybáře z královéhradeckých Městských lesů, vydaná Správou z Kokořínska, je stále platná. „Tato výjimka bude platit až do roku 2012, ale o její prodloužení již budou muset městské lesy žádat krajský úřad,“ ujistil rybáře mluvčí krajského úřadu Jiří Hoša.

Pracovníci Městských lesů se do práce nakonec pustili a výjimka platí i pro středeční plánovaný výlov na rybníku Datlík. Očekává se zhruba 22 metrických centů ryb. Kusy, které Městské lesy neprodají zájemcům z Hradce Králové a okolí, podnik odveze do Polska – tzv. Hradeckého kapra tam vyváží už několik let.

Reportáž Přemysla Šrámka (zdroj: ČT24)