Věřitelé rozhodli. Společnost Vítkovice Power Engineering čeká reorganizace

Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) z holdingu Jana Světlíka jde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé firmy, kteří se situací společnosti zabývali již v úterý. Pro se ve středu vyjádřilo 66 procent z více než 50 přítomných věřitelů. Podle generálního ředitele Vítkovic Libora Witasska, které jsou mateřskou firmou VPE, odejde během dvou let z VPE až 350 ze současného tisíce zaměstnanců.

Půjde především o technicko-hospodářské pracovníky, kterých má podle něj firma příliš. Usnesení o povolení reorganizace ještě musí vydat soud.

Reorganizaci žádala firma, doporučoval ji i insolvenční správce David Vandrovec, neboť podle něj dává alespoň naději na to, že věřitelé se domohou alespoň části svých pohledávek, zatímco při konkurzu by zřejmě nedostali vůbec nic. Vedení firmy sestaví reorganizační plán, který pak budou schvalovat věřitelé a soud.

Schválení reorganizace znamená, že podnik bude dál fungovat dál. Druhou možností řešení úpadku byl konkurz, při němž by se majetek firmy rozprodával, firma samotná by zanikla a bezprostředně by se zřejmě začalo propouštět. 

VPE se chystají propouštět

Vítkovice Power Engineering se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Witassek řekl, že začne útlum či odprodej nejádrových činností a firma se bude snažit o zachování jádrových činností, což jsou například mostárna či kotlárna. Utlumila by například činnost linky membránových stěn nebo provoz Hard Jeseník, který vyrábí halové systémy.

Podnik se nevyhne propouštění, nyní mají VPE mírně přes 1000 zaměstnanců. Společnost už od srpna opustilo na 200 lidí, kteří šli například do důchodu nebo jim skončily pracovní smlouvy na dobu určitou.

My jsme už dříve deklarovali, že na Poweru je nesprávný poměr těch takzvaných THP pracovníků a přímých dělníků. Chceme se maximálně pokusit zachovat přímé dělníky, a dokonce musím říct, že jich máme na některých provozech málo, a budeme snižovat určitě THP. Z té tisícovky se předpokládá 300 až 350 osob v průběhu dvou let.
Libor Witassek
generální ředitel Vítkovic, mateřská firma VPE

Právní zástupce VPE Petr Kuhn řekl, že zajištění věřitelé by měli být uspokojeni v celém rozsahu a nezajištění věřitelé mezi deseti a 20 procenty. VPE podle něj jednají o další podpoře mateřské firmy Vítkovice, a. s., která je pro úspěšnou reorganizaci zásadní.

Krizový manažer VPE: Zotavení firmy je možné

V listopadu se obměnilo vedení VPE. Do funkce generálního ředitele nastoupil jako krizový manažer Simeon Hýbl. Ten ve středu řekl, že vidí cestu k úspěšnému zotavení firmy. Tou je podle něj mimo jiné dostatečná zakázková náplň. Hýbl řekl, že firma má vysoký potenciál a je vysoce pravděpodobné, že v letech 2017 a 2018 bude mít dostatečné zakázkové naplnění.

Vandrovec řekl, že byla podána žaloba na Vítkovice Envi, další společnost z vítkovického holdingu, která je rovněž v úpadku. Žaloba se týká převodu části majetku VPE na firmu Envi. „Tento krok považujeme za právní úkon bez řádného protiplnění,“ řekl Vandrovec.

Schůze se zúčastnilo přes 50 z více než 500 věřitelů, tedy asi desetina. Kvůli očekávané účasti množství věřitelů se schůze konala ve Společenském sále Domu kultury města Ostravy, a ne na krajském soudě, jehož i největší jednací síň nemá dostatečnou kapacitu.

Vítkovice Power Engineering patřily k nejdůležitějším firmám skupiny VMG. Do potíží je dostala stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázela řada komplikací a která zatím nefunguje. Podle firmy je důvodem jejího špatného stavu také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 74 miliard korun, insolvenční správce ale uznal jen pohledávky za necelé čtyři miliardy.

  • Věřitelé a Krajský soud v Ostravě budou na přelomu listopadu a prosince rozhodovat také o osudu další Světlíkovy firmy Vítkovice Envi, která skončila v úpadku rovněž v srpnu. Společnost vyrábí nádrže, zaměstnává 100 lidí a dluží přibližně 155 milionů korun. 
  • V úpadku je také společnost Vítkovice Gearworks, u ní přezkumné jednání a schůze věřitelů přijdou u soudu na řadu koncem prosince. Společnost je výrobcem atypických převodových skříní, ozubených dílů i kompletních pohonů pro různá průmyslová odvětví. Loni se dostala do ztráty 68,3 milionu korun, o rok dříve byla v zisku 31,3 milionu korun. Firma má nyní 180 zaměstnanců.
  • Insolvenční řízení hrozí i další firmě ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group, a totiž společnosti Vítkovice Mechanika. Brněnská společnost Wetag na ni v úterý podala insolvenční návrh u soudu v Ostravě. V insolvenčním rejstříku zatím návrh zapsaný není. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové jde Weatgu o to Mechanice uškodit. Vítkovice Mechanika už letos jednou insolvenčnímu návrhu čelila, ale soud jej zamítl. Návrh tehdy podala společnost PHR Estate rovněž ze skupiny Wetag. Společnost Vítkovice Mechanika se specializuje na zařízení pro úpravu, přepravu a zpracování materiálů, na technologie pro kontinuální povrchovou těžbu surovin a na služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Má 630 zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 1 hhodinou

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
15:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
10:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
10:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 5 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 6 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 8 hhodinami
Načítání...