Ve Vilémově se zřítil most. Dělníci zůstávají pod sutinami

Vilémov (Havlíčkobrodsko) – Most ve Vilémově, přes který vede silnice druhé třídy, se odpoledne zřítil. Pod sutinami zřejmě zůstalo šest dělníků, dalšího zranil kus zdiva z mostu. Jednoho dělníka se záchranářům už podařilo vyprostit, druhý vyproštěný muž byl podle mluvčí pražských hasičů mrtvý. Lékaři na místě ale tuto informaci zatím nepotvrdili. Na mostě probíhaly stavební práce. Silnici, na které most leží, rekonstruuje konsorcium dvou stavebních firem, zavalení dělníci ale pracovali pro subdodavatele – byla jím firma Bögl & Krýsl, která figurovala v obdobné roli v případu ve Studénce. Zástupkyně firmy však zdůraznila, že odtěžování půdy, během kterého k neštěstí došlo, zajišťovala jiná společnost.

„Podle předběžných informací – ty máme od stavebních firem – na mostě pracovalo šest dělníků, tři z jedné strany, tři z druhé strany,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková. Tři dělníci jsou ze Slovenska, další tři Češi.

Záchranáři již po několika desítkách minut převezli do havlíčkobrodské nemocnice muže, kterého zasáhl kus zdiva z mostu. V nemocnici se ale ukázalo, že jeho zranění je spíše lehčí, vrátil se proto zpět, aby označil místo, kde by mohli být další zavalení dělníci.

Vyproštěnému dělníkovi hrozí crush syndrom

Druhého dělníka, který byl zasypaný do půli těla, vyprostili záchranáři po čtyřech hodinách. Muž byl letecky přepraven na traumacentrum do Hradce Králové. „Byl převeden na umělou plicní ventilaci, jde o těžké poranění,“ uvedla Filová. Dělníkovi, který byl několik hodin zavalen, hrozí tzv. crush syndrom. Při něm se po dlouhodobém stlačení uvolňují ze svalů nebezpečné látky, které mohou způsobit selhání ledvin.

Další zavalené nadále hledají týmy se psy. Stav mostu ale zatím nedovoluje použít těžkou techniku. Záchranáři proto mohou používat jen ruce a menší nářadí. „Situace na místě zásahu se nemění rychle. Zásah se řeší několik hodin až dnů, protože musíme pracovat pomalu, citlivě, abychom neohrozili lidi, kteří potenciálně jsou pod sutinami,“ zdůraznil ředitel havlíčkobrodských hasičů Luboš Vacek. „Vzhledem k tomu, že spadla celá plocha mostu dolů, šíření pachových stop lidí bude složité a psi budou mít velké problémy,“ dodal ředitel odboru operačního řízení HZS ČR Luděk Prudil.

Silniční most, který se zřítil, vedl přes říčku Hostačovku. Byl součástí silnice II/345, která vede do Vilémova od státní silnice z Golčova Jeníkova a pokračuje dále do Chotěboře. Starosta Vilémova Jiří Lebeda uvedl, že na mostě probíhaly stavební práce. Probíhalo podle něj odbagrování zeminy u základů pilíře. „Při nějakých pracích, kdy se měl rozebrat, se zlomil v půlce a spadl,“ přiblížil starosta. V korytě potom zůstaly ležet dva velké betonové bloky.

Kriminalisté vyslýchají svědky a zajišťují důkazy. „Na místě je soudní znalec z oboru silniční dopravy, míří sem statik,“ uvedl náměstek policejního ředitele v kraji Pavel Peňáz. Někteří místní lidé mluvili o tom, že na jedné straně mostu byla hodně odbagrovaná zemina. Podle Peňáze ale zatím nelze spekulovat o tom, že by pád mostu způsobil neodborný zásah. „Možností je řada,“ uvedl.

Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve 14:41. Kromě policie vyrazili do Vilémova záchranáři a především hasiči – dorazilo pět jejich jednotek a dva místní kynologové. V podvečer přibyli na místo také specialisté včetně dalších psovodů, psychologů a specialistů na vyprošťování se speciální technikou. Podle Prudila jde o štěrbinovou kameru a lokátory.

Silnice II/345 je kvůli rekonstrukci dlouhodobě uzavřena pro tranzitní dopravu, po zřícení vilémovského mostu doporučují silničáři do oblasti vůbec nejezdit. Jako objízdná trasa slouží silnice II/346, která vede jižněji. V okolí Vilémova, ale i na hlavní silnici I/38 či na dálnici D1 se může v souvislosti se zásahem u zříceného mostu objevit těžká technika.

Zavalení jsou z firmy, která má za sebou Studénku, práce ale neprováděli

Opravu silnice II/345 zadal Kraj Vysočina konsorciu M-silnice – Strabag. Stavbaři ale předali stavbu mostu subdodavateli. Tím je podle krajského náměstka pro dopravu Libora Joukla firma Bögl & Krýsl známá v souvislosti s tragédiemi ve Studénce v roce 2008 (čtěte zde) a u Kuriman nedaleko Spišské Nové Vsi, kde se zřítil rozestavěný dálniční most před dvěma lety (čtěte zde). Mediální zástupkyně firmy však zdůraznila, že její pracovníci nezajišťovali samotné odtěžování zásypu, při kterém se most rozpadl. „Ti, co byli pod mostem, jsou naši lidé, kteří se tam účastnili na přípravných pracech,“ dodala.

Mluvčí Kraje Vysočina řekla serveru Denik.cz, že poslední kontrola mostu postaveného ve Vilémově ve 20. letech minulého století proběhla loni v listopadu. Podle ní stav mostu nebyl havarijní – získal hodnocení 4 až 5 na sedmibodové škále, kde 7 značí nejhorší stav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 58 mminutami

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 14 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 20 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025
Načítání...