Ve sporu starostů ve Valči jde o půl milionu

Valeč (Karlovarsko) - Ve Valči na Karlovarsku se rozhořel spor mezi bývalým a nynějším starostou. Obci totiž hrozí, že bude muset kvůli projektu domu řemesel vrátit půlmilionovou dotaci, spor patrně skončí soudem.

Podle plánů to má být dům řemesel, tedy místo, kde by umělci mohli ukazovat svoje dovednosti a pomohli tak udržet stará řemesla. Po čtyřech letech od začátku projektu ale radnice hledá peníze, aby opravila střechu, do které zatéká. „S hrůzou jsem zjistil, že objekty, na které byl projekt zpracováván, v té době obci vůbec nepatřily. Je to zarážející věc, pro mne šokující,“ prohlásil starosta Valče Josef Kubař (KSČM).

Bývalé vedení obce ale podle starosty pokračovalo v projektu, přestože výsledky studie proveditelnosti příliš povzbudivé nebyly. „V roce 2005, kdy se věc posuzovala, se k této stavbě karlovarští památkáři vyjádřili negativně,“ potvrdil mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Jakub Kaválek. Bývalý starosta Petr Sušanka připouští, že se nějakých chyb dopustil. Přesto však věří, že projekt bude úspěšný: „Když dostaneme příležitost, budeme v projektu pokračovat. Stoprocentně nebudeme sami, včetně investorů.“

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Petr Sušanka je přesvědčený, že spor je důsledkem poměrů ve společnosti. Vypracoval k tomu i graf: „Křivka grafu ukazuje, že současná morálka je nižší, než za komunistů. Stoprocentně nižší. Bude se však vracet do normálu tak, jak mají vztahy mezi lidmi být.“ Současní zástupci obce chtějí podat trestní oznámení na bývalé vedení. Petr Sušanka se toho nebojí, říká, že má čisté svědomí. U soudu podle něj zazní pravda a podvodníci budou potrestáni.

Starosta bude usilovat o to, aby všechny nejasnosti kolem dotací vyřešil nejpozději do konce března.