Včely „pomáhají“ se základy podnikání

Praha – V Jesenici u Prahy mají učitelé nezvyklé pomocníky. Se základy podnikání tam děti seznamují za pomoci včel. Žáci si zároveň osvojují základy pracovitosti, ohleduplnosti a učí se i vzájemné spolupráci. Právě to bývá ve škole často problém. Výuka v jesenické škole tak probíhá přímo u školních úlů.

Ve 4. třídě probíhá výuka přírodopisu. Ve třídě ale žáci nezůstanou, probírá se totiž včela medonosná. A aby se o ní pouze nemluvilo a neukazovaly se jen obrázky, probíhá hodina u školních úlů. O žihadlo nikdo nestojí, proto si děti rozeberou různé kloboučky a čepičky. 

Až k úlům ale děti nejdou, zůstanou za plotem. Na rámeček s pláství medu se ale podívají hodně zblízka. Mladší děti poznávají život včel, starší už získávají základy podnikání. Včelí úl potřebuje sestavit rozpočet, naplánovat investice. A zisk je v podobě medu. „Jde o to, vychovat poctivé, dobré hospodáře, to znamená děti, které přírodě rozumějí, neznají ji jen z televize nebo z monitoru počítače,“ vysvětluje ředitel jesenické školy Josef Buchal. 

Mít včely přímo u školy je ale spíš rarita. V republice je přes čtyři tisíce základních škol, včelařských kroužků ale jen sto padesát. Těch školních zhruba třicet pět. Před sto lety přitom úly stály skoro všude. „Úly se vyskytovaly zejména na venkovských školách, kde předpisy nařizovaly, aby se děti seznamovaly se včelařstvím,“ připomíná Magdalena Šustová z Národního pedagogického muzea J. A. Komenského. 

Sáhnout si na včelu přímo v hodině přírodopisu, na to se zde nezapomíná. Děti tak odliší včelu od trubce, který nemá žihadlo. V jesenické škole mají včely tři roky a za tu dobu je viděly už stovky dětí. Žihadlo ale dostaly jen dvě. Děti se také učí od včel být v klidu a nekřičet. Obojí se totiž může hodit. Jak ve škole, tak v životě.

Nahrávám video
Včely učí podnikání
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoNa Písecku testují drony k ochraně kritické infrastruktury či záchraně lidí

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) testují na Písecku drony, které mohou pomáhat v krizových situacích, jako jsou živelné pohromy, hledání ztracených lidí či krize v elektrárnách. Stroje dokážou létat i bez signálu GPS a naprostá většina komponentů by měla být česká. „Většina evropských výrobců je na Číně dost závislá, ale všichni to teď chápou a snaží se do posledního kabelu vyvíjet tuzemsky nebo v okolí,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny Martin Saska. Vývojáři chtějí mít jistotu, že nejsou v dronech špionážní čipy a že je budou schopní kompletně vyrobit i v době, kdy bude na světovém trhu problém s dodávkami.
před 2 hhodinami

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
před 21 hhodinami

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
11. 4. 2026

Židovská obec v Praze hledá příběhy tisíce neoznačených hrobů

Na Novém židovském hřbitově v Praze zůstává přes tisíc neoznačených hrobových míst, ukazují data Židovské obce. Statistiku se snaží napravit projekt, jehož cílem je vrátit lidem důstojnost a připomenout jejich životní příběhy. Podle Jáchyma Pešaty ze společnosti Matana už takto přibylo přes 120 náhrobků se jmény. Projekt ale naráží na nedostatek financí.
11. 4. 2026

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Jihlava otevře unikátní šachtu. Připomene těžbu stříbra

Už letos v létě by se první návštěvníci mohli podívat na unikátní technickou památku Jihlavy, která připomene historii dobývání stříbra. Veřejnosti se otevře Šachta svatého Jiří. Momentálně v ní probíhají práce, díky nimž bude přístup do prostoru šachty bezpečný.
10. 4. 2026
Načítání...