V rodném statku Josefa Mašína v Lošanech vznikl Památník tří odbojů

Na místě rodného statku legionáře a člena protinacistického odboje Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku vznikl Památník tří odbojů. Spolek Mašínův statek - památník tří odbojů ho budoval zhruba tři roky z veřejné sbírky. Otevírá se u příležitosti sto dvacátého šestého výročí Mašínova narození. Památník připomíná také protikomunistický odboj, do kterého byli zapojení synové Ctirad a Josef.

Podle Mašínovy dcery Zdeny není místo pouze rodinnou záležitostí, ale bude svědectvím o československých dějinách budoucím generacím. „Slova jsou málo, abych vyjádřila svůj obrovský vděk všem, kdo s tím pomohli. Udělali velký kus práce pro další generace,“ řekla. Rod Mašínů je podle ní historií Československé republiky. „Jsem vděčná, že jsem mohla z posledních sil na konci svého života tuto historii uzavřít,“ doplnila. 

Veřejnosti se otevřel Mašínův rodný dům, pietní zahrada a část hospodářské budovy s expozicí o odboji za první světové války a o protinacistickém a protikomunistickém odboji. „Dali jsme sem moruši, která byla na návsi a Josef Mašín po ní prý rád jako dítě lezl. Zároveň je to symbol svobody a nezdolnosti,“ vysvětlil proč v pietní zahradě vysadili právě tento strom historik a místopředseda spolku Mašínův statek - památník tří odbojů Petr Blažek. 

7 minut
Otevření Památníku tří odbojů
Zdroj: ČT24

Dopis manželce a dětem

K prohlídkám budou zpřístupněny tři místnosti stavení. V první je recepce, ve druhé velkoplošná projekce, třetí představuje historii tří odbojů, rodu Mašínů i statku. V první místnosti rodného domu je i text motáku, který psal Mašín těsně před popravou v červnu 1942 na rozloučenou svým dětem a ženě.

„Josef Mašín byl vězněn v Pankrácké věznici, jeho spoluvězeň měl spojení přes manželku ven. Moták s posledním dopisem se po válce našel v ostění cely díky tomu, že manželka přišla po válce za rodinou a řekla, že ví, že tam ten vzkaz je,“ popsal historik Blažek. „Je to známý dopis, ze kterého se často cituje. Paní Mašínová ho pak předala Vojenskému historickému ústavu,“ dodal.  

Statek získala rodina teprve před čtyřmi lety

V historické expozici je k vidění také například hvězda na vlajce, kterou byla 24. srpna 2011 pokryta rakev Ctirada Mašína na pohřbu v Clevelandu. Zapůjčil ji Vojenský historický ústav.
Památník bude provozovat Regionální muzeum v Kolíně, které zřizuje Středočeský kraj. „Pro muzeum je to zajímavá příležitost, jak prezentovat dějiny 20. století, žádnou takovou expozici zatím nemáme,“ řekl ředitel muzea Vladimír Rišlink. Lidem bude od jara do podzimu otevřeno šest dní v týdnu, v zimních měsících třikrát týdně.  

V 50. letech rodině statek zabavili komunisté, Mašínovy děti ho zpět dostaly v roce 2018. Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada Mašínových, statek letos na jaře převedla na spolek. Vznik památníku se hradil ze sbírky, v níž se dosud vybralo téměř devět milionů korun. Téměř třetinu darovala Zdena Mašínová. Podle Petra Blažka sbírka dál pokračuje, v areálu se počítá například s areálem pro pořádání letních škol.

Podplukovník Josef Mašín je legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. V roce 1941 byl zatčen gestapem a před 80 lety, 30. června 1942, ho Němci popravili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 31 mminutami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 12 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 14 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 23 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
včera v 21:13

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánovčera v 20:33

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09
Načítání...