V opočenském klášteře objevili nástěnné barokní malby

Barokní nástěnné malby objevili začátkem letošního roku pracovníci rychnovského muzea v bývalém kapucínském klášteře v Opočně na Rychnovsku. Malby z 18. století jsou v chodbě kolem takzvaného rajského dvora. Muzejníci zatím odkryli asi pět procent plochy, hovoří ale o výjimečném objevu. Malby obsahují i figurální motivy. Podle správce kláštera Petra Kubasy se tím potvrdila legenda z 19. století.

„Nikdo tomu nevěřil, považovali mě za blázna, že jsem věřil zmínce malíře a písmáka Aloise Beera o tom, že je konvent kolem rajského dvora vymalován ozdobnou malbou. Klášter navštívil v druhé polovině 19. století,“ řekl Kubasa. Pro kapucínské kláštery byl totiž typický prostý styl architektury i výzdoby. Pro řád byla charakteristická střídmost a život v chudobě. „O to větší je to překvapení,“ poznamenal správce.

Klášterní areál byl založen v roce 1673, v roce 1733 vyhořel a ve 30. letech 18. století byl přestavěn zhruba do dnešní podoby. Objev souvisí se stavebně-historickým průzkumem v letech 2023 až 2024 a restaurátorskými sondami, které nyní odborníci provádí.

„Co se týče maleb kolem rajského dvora, jsme na začátku, mohly by pocházet ze 30. až 40. let 18. století nebo ze 60. let 18. století, kdy byla dostavba kláštera. Ještě nevíme, jestli jde o fresky, nebo malby al secco, tedy na suchou omítku. To ukáže expertiza,“ doplnil Kubasa.

V zimě začali kvůli snížení vlhkosti odstraňovat socialistické obložení stěn. „Vlhkost a zasolení již některá místa nenávratně degradovaly. V jiných částech však umožnily nahlédnout pod povrch a objevit zašlou krásu kláštera,“ řekl Kubasa.

Když zjistili, že pod vrstvou novodobých omítek je něco staršího, přizvali restaurátory. „Sondami jsme zjistili neuvěřitelnou věc, že malby jsou zřejmě po celém rajském dvoře. Mohlo by se jednat o jakési obrazy, na dvou stěnách ze čtyř by mohla být i křížová cesta,“ dodal správce.

2 minuty
Události v regionech: Odhalené barokní malby v Opočně
Zdroj: ČT24

Areál čeká rekonstrukce, vznikne tam společenské centrum

Areál patří Královéhradeckému kraji, správcem je Muzeum a galerie Orlických hor (MOH) v Rychnově nad Kněžnou. V 50. letech minulého století se klášter změnil na ústavní zařízení, které fungovalo do roku 2007. Komplex je od roku 1958 kulturní památkou.

Areál čeká rekonstrukce do podoby kulturně společenského centra. V letech 2022 až 2023 nastal první krok, obnova a zpřístupnění klášterní zahrady veřejnosti za 5,3 milionu korun. Nedávno kraj opravil sedm barokních komínů a letos by měla začít obnova výmalbou zdobené nástavby klášterní studny v rajském dvoře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 10 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 18 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...