V Olomouci očíslovali 10 000 lamp. Značky pomohou záchranářům i turistům

Každý z více než deseti tisíc sloupů v Olomouci dostal vlastní značku. Policisté i záchranáři se tak mohou lépe orientovat ve městě. A s nimi i turisté. Štítek žluté barvy obsahuje unikátní číslo, které určuje přesnou polohu, sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS). Podobný systém funguje i v dalších městech republiky.

„Štítky slouží jako takzvané body záchrany neboli Emergency point a znamenají velkou pomoc pro jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému i pro osoby v tísni. Díky tomuto systému je možné rychle a přesně lokalizovat, kde se osoba v tísni nachází,“ uvedl Major.

Mapa pouličního osvětlení Olomouce
Zdroj: ČT24

Například účastník či svědek dopravní nehody nyní operátorovi linky tísňového volání nahlásí číslo nejbližšího sloupu a záchranáři budou díky digitální mapě ihned vědět, na které místo v Olomouci mají vyrazit. 

Pokud by se naneštěstí návštěvník, ať už české, či cizí národnosti, dostal do tísňové situace a potřeboval rychlou pomoc, nahlásí na tísňovou linku číslo uvedené na nejbližším sloupu veřejného osvětlení. Díky přesné lokalizaci může záchranná složka dorazit na místo potřeby v mnohem kratším čase.
Martin Major
náměstek primátora, Olomouc

S mapou obsahující čísla sloupů mohou podle Majora pracovat i turistické agentury, hotely či turistické organizace. Pomocí štítků lze také nahlásit poruchu veřejného osvětlení. Pracovníci odboru ochrany magistrátu navíc připravili veřejně přístupnou mapu s lokalizací štítků, na které lze vyhledat sloup a jeho přesné umístění.

„Umím si představit, že tato funkce může být užitečná v případě, že se ztratí či zabloudí malé dítě, které do telefonu rodičům neumí říci, kde se nachází, ale již umí přečíst číslo na sloupu veřejného osvětlení. Rodiče tak pomocí této mapy mohou vyhledat přesné místo, kde své dítě naleznou,“ dodal náměstek.