V kolínském muzeu byla k vidění kopie císařské koruny

Kolín – Regionální muzeum v Kolíně mimořádně vystavilo kopii císařské koruny Svaté říše římské z 10. století. Před čtyřmi lety ji pro Středočeský kraj vyrobil turnovský šperkař Jiří Urban. Jen během pátku si ji přišlo do Kolína prohlédnout téměř dva tisíce lidí. Dnes večer se vzácný klenot vrací zpátky na Karlštejn.

„Jedná se o jedinou kopii císařské koruny vystavené mimo území Německa a definitivně poslední, kterou rakouští historici povolili vyrobit,“ uvedl Urban. Originál koruny je dnes vystaven ve vídeňském Hofburgu, kopie jsou pak v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci. 

Koruna vážící 3,5 kilogramu byla zhotovena v Německu ve 2. polovině 10. století. Skládá se z osmi destiček, z nichž čtyři jsou pokryty emailem s vyobrazením tří starozákonních králů: Davida, Šalamouna a Ezechiáše, čtvrtá pak vyobrazením Ježíše Krista se dvěma anděly; čelní a temenní destičku spojuje oblouk, nad čelo byl později přidělán kříž. Koruna byla odznakem světské i duchovní moci panovníka. 

Jako první český panovník ji získal v roce 1355 Karel IV., který se tak stal jedním z nejvlivnějších evropských panovníků. „Koruna je kromě své historické hodnoty naprosto mimořádným uměleckým dílem. “Její originál je vyroben ze zlata a je opatřen ozdobou ze 144 drahokamů a množství perel," vysvětluje ředitel kolínského muzea Vladimír Rišlink. 

Kopii nechal v roce 2007 vyrobit Středočeský kraj za 800 tisíc korun. Šperkař Jiří Urban pro její výrobu místo zlata použil stříbro. „Velký problém byl sehnat náhradu perlového drátu, kterého potřebuji na 70 metrů. Nakonec ho vyrobili v jablonecké bižuterii na starém, předválečném stroji,“ podotkl Urban. Podle něj šlo o obtížný úkol i proto, že je koruna nesmírně bohatě a jemně zdobená. 

Stálé místo má česká kopie na hradě Karlštejně, jen výjimečně ji Středočeský kraj zapůjčí, putovala už např. na mezinárodní výstavu do Francie nebo do Galerie v Kutné Hoře. Kolínské muzeum ji vystavilo jako součást výstavy o královských městech Kolín a Kouřim. Zatímco vzácná památka se ještě dnes večer přesune zpátky na Karlštejn, středověkou výstavu mohou lidé navštívit až do 27. listopadu.