V berounské nemocnici zruší některá oddělení, chirurgii omezí

Beroun - Nový majitel berounské nemocnice, společnost Jessenia, do konce roku zruší lůžkové gynekologické oddělení i patologii a omezí provoz chirurgie. Vzhledem k reorganizaci přijde o práci 25 lidí, někteří dostali nabídku jít pracovat do nemocnice v nedalekých Hořovicích.

„Chirurgické oddělení nahradí takzvaná jednodenní chirurgie, kdy se zde budou provádět zákroky, při kterých stačí pacientům jednodenní pobyt v nemocnici,“ uvedl ředitel berounské nemocnice Jaroslav Povolný.

Chirurgické zákroky vyžadující dlouhodobější hospitalizaci se budou podle něj provádět v nedaleké Nemocnici Hořovice, jejímž majitelem je společnost NH Hospital, která je vlastnicky provázána se společností Jessenia. V hořovické nemocnici by měla být pro ženy z Berounska zajištěna také porodní péče a fungovat zde bude i patologické oddělení.

Důvodem rušení a omezování berounských oddělení je podle většinového vlastníka firmy Jessenia Sotiriose Zavalianise neuzavření smluv s pojišťovnami. Výběrová komise na ministerstvu zdravotnictví na začátku roku nedoporučila pojišťovnám proplácet poskytování lůžkové péče na 22 odděleních středočeských nemocnic včetně berounské. Doporučením se však pojišťovny nemusely řídit. Podle jednatele společnosti Jessenia Jana Calty se berounské nemocnici podařilo zachovat alespoň internu.

Opoziční sociální demokraté spojují rušení a omezení některých oddělení s nedávným prodejem berounské nemocnice. O prodeji deseti zdravotnických zařízení za 466 milionů deseti vybraným zájemcům rozhodl i přes nesouhlas opozice kraj 9. května. Podle mluvčího Středočeského kraje Martina Kupky upozornil, že komise nedoporučila nasmlouvat pojišťovnám některá lůžková oddělení ještě v době, kdy nemocnice patřila kraji.

Jessenia za berounskou nemocnici zaplatila 20 milionů korun, dalších 30 milionů korun do ní podle smlouvy vloží formou investic.

Berounská nemocnice byla před časem převedena pod nemocnici v Kladně, která je od minulého roku akciovou společností. Nemocnice je silně zadlužená, její závazky činí několik desítek milionů korun. Každý měsíc prodělá přibližně dva miliony korun. Kvůli nejistotě zdravotnické zařízení opustila část personálu.

Berounští zastupitelé již několikrát vyjádřili vůli, aby ve městě byla nemocnice zachována. Například loni schválili pětimilionovou půjčku na přístrojové vybavení operačních sálů a starosta Jiří Besser se již několikrát sešel s novými majiteli. Podle dnešní středočeské přílohy Mladé fronty Dnes je starosta zaskočen změnami v nemocnici, o kterých ho majitel i přes původní slib neinformoval dopředu.

V současné době má Nemocnice Beroun přibližně 190 lůžek a k 30. srpnu loňského roku měla 286 pracovních úvazků.

Společnost Jessenia je dceřinou společností akciové společnosti Eurodiagnosis vlastnící stoprocentně také společnost Multiscan, která provozuje Radiologické centrum Pardubice. Společnost Multiscan s Krajskou nemocnicí Pardubice vytvořily onkologické centrum zajišťující onkologickou síť zdravotnických pracovišť v Pardubickém kraji.