U čerpacích stanic na severu Moravy zjištěno nekvalitní palivo

Ostrava - Lidé v Moravskoslezském kraji čerpají do svých aut nekvalitní pohonné hmoty. Uvádí to průzkum České obchodní inspekce. Nekvalitní palivo bylo zjištěno na více než jedenácti procentech čerpacích stanic. Upřesnit, o které jde, ale inspektoři nechtějí. Zatímco benzín se podle servisních pracovníků automobilek ředí nejčastěji lihem, znásobit objem nafty mohou podvodníci na čerpacích stanicích řepkovým olejem, petrolejem nebo olejem určeným k fritování.

Tankovat nekvalitní palivo často znamená velmi drahé opravy motoru, jednoho z řidičů už stály několik desítek tisíc korun. „První problémy nastaly, když jsem si všimnul, že motor začíná škubat. Samozřejmě jsem navštívil servis, kde mi řekli, že je problém se vstřikováním,“ vzpomíná na problémy se svým vozem. „V závislosti na stupni té nekvality lze říct, že motor může v podstatě odejít po několika kilometrech od natankování takového paliva,“ potvrdil vedoucí servisních služeb Petr Jahůdka.

Nejvíce trpí používáním špatného paliva vstřikovače, cena jednoho se přitom může vyšplhat až na 15 tisíc korun, v jednom motoru jsou hned čtyři. Česká obchodní inspekce ale jména konkrétních benzínových stanic nezveřejňuje. Tuto povinnost má podle jejich zástupců pouze v případě, kdy je přímo ohroženo zákazníkovo zdraví. „Když se tam jedná o poškození spotřebitele – jeho zdraví, například u solárií,“ potvrdil mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

Majitelé benzínových pump, kteří prodávají nekvalitní palivo, mohou být potrestáni pouze finanční pokutou. Ta sice může být až několik milionů korun, zisky čerpacích stanic, které pohonné hmoty ředí, jsou ale podle odborníků mnohonásobně vyšší. „Ta nejvyšší pokuta, co jsme dali za poslední rok, byla ve výši 3,5 milionu korun,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

  • Čerpací stanice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187894.jpg
  • Oprava auta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187896.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zastupitelé Frýdku-Místku odvolali primátora Korče

Zastupitelé Frýdku-Místku na středečním zasedání odvolali primátora Petra Korče (Naše Město F-M). Návrh na odvolání bez personální náhrady podal někdejší primátor a opoziční zastupitel Michal Pobucký (Přátelé FM).
před 17 mminutami

Za vyhrožování střelbou a schvalování činu na fakultě uložil soud podmínku

Za vyhrožování vystřílením třídy a schvalování střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze z prosince 2023 uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 mladíkovi pětiměsíční podmíněný trest. Zároveň mu stanovil dvacetiměsíční zkušební dobu, během které bude pod dohledem probačního úředníka a musí se podrobit psychologickému poradenství. Mladík vinu odmítá, proti verdiktu podal odvolání k Městskému soudu v Praze.
před 1 hhodinou

Zdravotníci se nedrželi postupů, ukázal audit v případu úmrtí dvou novorozenců v Litoměřicích

Kontrola kvůli loňskému úmrtí dvou novorozenců a resuscitaci dalších dvou v litoměřické nemocnici ukázala, že zdravotníci se v těchto případech odchýlili od doporučených lékařských postupů a doporučeného použití některých léčiv. Na základě interního auditu však nelze určit, jestli tato pochybení byla příčinou úmrtí obou miminek. Ve středu o tom informovala Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří.
před 2 hhodinami

Nové centrum v Ostravě má posílit obranu proti kyberútokům

V ostravských Vítkovicích se otevřelo nové centrum kybernetické bezpečnosti. Má pomáhat firmám i veřejným institucím čelit rostoucím kybernetickým hrozbám. Nabídne vlastní bezpečnostní služby i školení pro firmy a veřejnost. Policie ročně řeší už kolem 22 tisíc trestných činů souvisejících s kyberkriminalitou.
před 5 hhodinami

Pieta připomene 84 let od vyhlazení Lidic

V Lidicích si lidé připomenou 84 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Na místě se uskuteční vzpomínkové akce. Lidice nacisté vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.
před 7 hhodinami

VideoPlzní hýbe spor o žulovou dlažbu na náměstí Republiky

V Plzni pokračuje spor o žulovou dlažbu na náměstí Republiky. Město nechalo některé původní kameny opracovat, což část obyvatel a odborné veřejnosti vidí jako znehodnocení historického materiálu. Třeba podle architekta Jana Tomana ztrácí dlažba kompletním přeformátováním historickou hodnotu. Spolku Pěstuj prostor zase scházela před zahájením projektu hlubší veřejná diskuze. Radnice naopak argumentuje mimo jiné větším pohodlím pro handicapované. „V dnešní době, kdy se tam musí pohybovat vozíčkáři či nevidomí, tak dlažba musí splňovat parametry,“ zdůraznil technický náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Podle radnice si navíc patinu dlažba zachová. Zpátky na náměstí, kde jsou nyní místo žulové dlažby bagry a další stavební technika, by se dlažba mohla vrátit do konce léta.
před 15 hhodinami

Brno má další tunel. Pod sídlištěm Kamechy a budou v něm jezdit tramvaje

Stavbaři po čtyřech měsících dokončili ražbu tunelu pro budoucí tramvajovou trať na brněnské sídliště Kamechy. Práce v tunelu budou pokračovat, dopravní podnik v dalších týdnech začne také s pokládkou kolejí. Projekt za více než dvě miliardy korun z velké části financují evropské dotace. Provoz na nové trati by měl být zahájen na konci příštího roku.
před 16 hhodinami

VideoReportéři ČT rozpletli příběh restituční kauzy Bečvářův statek

Skončila největší restituční kauza z posledních let týkající se Bečvářova statku, ve které stát přišel o majetek za stovky milionů korun. V kauze stát neprávem vydal řadu cenných pozemků v Praze. Prospěch z toho měli Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek, podnikatelé známí jako takzvaní pražští kmotři. Těm neprávem vydané cenné pozemky zůstanou, trest je ale nečeká. Pět let za mřížemi si ale bude muset odpykat bývalá ředitelka pražského pozemkového úřadu Eva Benešová. Ta ze zpackané restituce podle všeho nic neměla, jako úřednice ale udělala chybu, popsali pro Reportéry ČT Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 17 hhodinami
Načítání...