Trmický zámek je na prodej

Trmice – Ústí nad Labem chce prodat novogotický zámek v sousedních Trmicích. Původně ústecká čtvrť se před sedmnácti lety stala samostatným městem, zámek ale zůstal ve vlastnictví Ústí a tamní magistrát ho pak Trmicím výhodně pronajímal. Teď se ho ale chce zbavit.

Kulturní centrum nově vzniklého města, tak viděli před lety budoucnost zámku představitelé Trmic i radní většího Ústí nad Labem. Proto se dohodli na jeho pronájmu za korunu ročně. V Ústí teď ale změnili názor. „Informaci o záměru prodeje zámku jsme se dozvěděli z novin,“ uvedla starostka města Trmice Jana Oubrechtová (nez.). Náměstkyně primátora Ústí nad Labem Helena Kubcová (ODS) však namítá: „Dozvěděli se to tak, jak má být správně. Až po rozhodnutí rady města.“ A Jana Oubrechtová podotkla: „Zatím je taková nálada koupit – nekoupit.“

2 minuty
Reportáž Jana Stuchlíka
Zdroj: ČT24

Trmické radnici vadí především požadovaná cena, dvacet milionů korun je půlka ročního rozpočtu města. „My jsme v minulosti byli ochotní uvažovat o ceně 10 milionů korun,“ dodala starostka Oubrechtová. Náměstkyně Kubcová však ujistila: „Dvacet milionů není přemrštěná cena.“ Starostka Trmic však říká: i když se nedohodneme, zámek z města nikdo neodnese. Podle trmických opozičních zastupitelů ale starostka musí udělat všechno proto to, aby zámek mohli dál využívat místní lidé. „Jestli bude jedinou možností ho koupit, pak jsem pro, jej za rozumných podmínek koupit. Ty rozumné podmínky bude ale potřeba vyjednat,“ prohlásil zastupitel města Trmice Tomáš Kraus (ODS).

V Trmicích jsou přesvědčeni, že příliš zájemců o koupi nebude. Zámek totiž postupem času obklíčila z jedné strany dálnice a z druhé teplárna. „Každý záměr prodeje je do určité míry zkouškou, kolik bude zájemců. Ale určitě jsme vstřícní k jednání s městem Trmice,“ uzavřela Helena Kubcová.

V jednom se trmičtí radní s opozičními zastupiteli shodují: nejdřív je třeba zjistit, kolik bude nutné do zámku investovat. Do té doby nemá smysl jednat o ceně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...