Těžba zlata ohrožuje kašperskou přírodu

Kašperk - Kašperské hory se brání těžbě zlata na Šumavě, o kterou usiluje česká firma Potamon GTS. Ta požádala o možnost detailního průzkumu lokality, který obec zamítla. Firma chce obyvatele přesvědčit, že se dobývání šumavského zlata vyplatí. Zastupitelstvo se brání, protože se obává ničení přírody.

V devadesátých letech proběhl rozsáhlý průzkum oblasti, který potvrdil, že pod povrchem leží desítky tun zlata. Po silných protestech ekologů a místních obyvatel zakázalo těžbu přímo Ministerstvo životního prostředí.

František Stíbl, místní zastupitel, se obává devastace šumavské přírody. Podle něj by se Kašperské hory mohly z přírodní oblasti změnit na industriální okrsek s výraznými průmyslovými aktivitami a postavila by se chemická úpravna. To všechno by přinesla těžba vysokého množství rudy.

Firma Potamon GTS, která chce vytěžit 160 tun zlata, tvrdí, že těžba jako taková krušnohorskou přírodu nezasáhne. Člen představenstva firmy Rudolf Řepík uvádí, že celý proces by se odehrával v podzemí a využity by byly již existující vstupy do štol. Navíc by nebyla použita kontroverzní kyanidová metoda.

Kašperské zastupitelstvo tedy žádost o těžbu zamítlo, i když firma Potamon poukazovala na to, že otevření dolu by přineslo zisk pro region i stát, zvláště když současná cena zlata láme rekordy. Všichni teď čekají na usnesení ministerstva, které může těžbu zakázat, ale i povolit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
před 14 hhodinami

Stanice metra Hradčanská se kvůli rekonstrukci uzavře až příští rok

Uzavření stanice pražského metra A Hradčanská kvůli rekonstrukci nezačne letos, jak bylo původně plánováno, ale až na začátku příštího roku. Od loňského ledna uzavřenou stanici linky B Českomoravská plánuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřít letos 20. března. V metru bude letos stejně jako v minulých letech několik krátkodobých výluk na lince C, omezení čekají i tramvaje.
před 15 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 17 hhodinami

Unikátní gondolový most propojí břehy Mže v Plzni

V Plzni-Malesicích překlene řeku Mži samoobslužný gondolový most (transbordér). Pěším a cyklistům umožní pohodlnější cestu z centra města do okolních obcí, aniž by museli využívat frekventovanou silnici. Most bude zároveň architektonickým unikátem – obdobná stavba zatím v Česku stojí pouze jediná, a to u Chrastavy na Liberecku.
3. 3. 2026

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
3. 3. 2026

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
3. 3. 2026Aktualizováno3. 3. 2026

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
3. 3. 2026

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
3. 3. 2026
Načítání...