Stovky lidí mohou kvůli úplatným komisařům přijít o řidičák

Praha - Ministerští inspektoří prověří stovky řidičů, kteří v poslední době získali průkaz od pražského magistrátu. Důvodem je obvinění 17 komisařů, kteří za úplatky zařizovali žákům autoškol bezproblémové získání průkazů. Podle odborníků lze řidičský průkaz zpětně odebrat. Informaci přinesly dnešní Lidové noviny. Kriminalisté již stíhají 17 komisařů z původních 19, kteří na odboru dopravně správních agend v době začátku vyšetřování pracovali. Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až osmileté tresty vězení.

Ministerstvo dopravy chce nyní najít řidiče, kteří si takovým způsobem řidičské průkazy zařídili. „Je třeba neponechat bez trestu ty, kteří úplatek nabízeli, a získali tak průkaz neoprávněně,“ řekl deníku ministr Pavel Dobeš (VV).

Řidičský průkaz je možné zpětně odebrat, tvrdí odborníci. Nebude to ale jednoduché. „Ve lhůtě do jednoho roku to lze. Pokud se prokáže, že někdo přišel k řidičáku neprávem, může o něj zpětně přijít. Problém bude to dokázat,“ uvedl expert na dopravní právo Tomáš Beran.

Prvních 14 komisařů začali policisté stíhat již v polovině května. Kvůli kauze podal vzápětí rezignaci vedoucí oddělení. Další tři obvinění přibyla v tomto týdnu. Protikorupční policie již také obvinila celkem sedm provozovatelů a učitelů autoškol z podplácení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího útvaru Romana Skřepka dávali úředníkům úplatky v hodnotě od 2000 do 15 000 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vědecké centrum Biocev už dekádu zkoumá viry, proteiny i nové léky

Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, které bylo otevřeno před deseti lety, 16. června 2016, ve Vestci u Prahy, je jedním z několika velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence v Česku. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech, CEITEC v Brně nebo Ústav výzkumu globální změny CzechGlobe. V kontextu české i evropské vědy Biocev představuje špičkovou komplexní platformu pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny.
před 7 hhodinami

Autobus s turisty na Českokrumlovsku uvázl pod viaduktem, čtyři lidé se zranili

Pod železničním viaduktem v obci Rybník u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku v úterý dopoledne uvázl autobus se zahraničními turisty. Čtyři lidé byli lehce zraněni, záchranáři je ošetřili na místě. V autobusu, který při nehodě přišel o část střechy, bylo včetně řidiče dvacet čtyři lidí. Šlo o zájezd z Lince do Českého Krumlova.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoReportéři ČT se zabývali olomouckou kauzou s defibrilátory

Kriminalisté prověřují jednu z nejzávažnějších kauz v historii českého zdravotnictví, která se týká Fakultní nemocnice Olomouc. Vyšetřování se zaměřuje na nakládání s implantabilními defibrilátory a okolnosti jejich zavádění pacientům. Policie současně zkoumá i podezření na manipulaci s lékařskými záznamy v rámci mezinárodní studie financované z evropských peněz. Co se dlouhé roky dělo za zdmi nemocnice, kde se proti sobě postavili dva přední kardiologové? Kdo byl pacient nula, jehož případ šokující kauzu odstartoval? Kdo zaplatí možné stamilionové škody? Okolnostmi případu se pro Reportéry ČT zabýval Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Tanky cvičí přesun po dálnici. Doprovází je vyprošťovací vozidlo

Na dálnici D35 nedaleko Olomouce vyjelo v úterý šest tanků Leopard 2A4. Armáda České republiky cvičí organizaci a bezpečnost přesunů vojenských strojů právě po dálnicích a silnicích vyšší třídy. Tanky, každý o váze 55 tun, doprovází speciální vyprošťovací vozidlo. Jedná se o první takové cvičení v Česku.
před 13 hhodinami

Konec označení „z EU“ a „mimo EU“. Na obalech medu musí být uváděna země původu

Od neděle 14. června platí přísnější pravidla pro označování medu. Na obalech už není možné uvádět, že pochází ze zemí EU nebo ze zemí mimo EU. Nová evropská směrnice stanovuje povinnost uvést konkrétní zemi původu, kde byl med získán. Cílem je omezit dovoz medu s nejasným původem, vytvořit férovější podmínky pro domácí producenty a zabránit klamání spotřebitelů. Česko je v produkci medu soběstačné z necelých sedmdesáti procent.
15. 6. 2026

V tendru na provoz příměstských vlaků v Praze podaly nabídky ČD a RegioJet

V tendru na provoz příměstských vlaků v Praze a Středočeském kraji podaly finální nabídky společnosti RegioJet a České dráhy, Arriva nabídku nepodala. Prvně zmíněná firma nabídla cenu 183,65 miliardy korun, nabídka Českých drah je 165,17 miliardy korun. Jde o největší tendr na dopravce v historii Česka.
15. 6. 2026Aktualizováno15. 6. 2026

Česko má 5493 památných stromů. Podívejte se na všechny

Památné stromy mají význam nejen přírodní, ale také historický a kulturní. Proto je také stát chrání pomocí zvláštních zákonů. Interaktivní mapa ukazuje všechny, které v Česku rostou.
15. 6. 2026

Ve svatovítské katedrále zazněly nové varhany, požehnal jim Graubner

Konečná cena za nové varhany v katedrále sv. Víta na Pražském hradě bude do 160 milionů korun, řekl předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Vojtěch Mátl. Většina peněz už se vybrala ve sbírce, veřejnost se do ní může stále zapojit. Novému nástroji v pondělí při liturgii vedené pražským arcibiskupem Stanislavem Přibylem požehnal jeho předchůdce Jan Graubner. Zazněly Dvořákovy, Händelovy, Haydnovy a Saint-Säensovy skladby za doprovodu České filharmonie.
15. 6. 2026Aktualizováno15. 6. 2026
Načítání...