Staré vodovodní potrubí je v mrazech náchylnější k praskání

2 minuty
Události v regionech: Havárie vodovodu v Jihlavě
Zdroj: ČT24

Velká část dvousetkilometrového potrubí v Jihlavě je starší padesáti let. Právě stáří je důvodem častých poruch. Do oprav město investuje desítky milionů korun ročně, ale jsou postupné. Od začátku roku prasklo potrubí na různých místech už dvacetkrát. Poruchy jsou častější i kvůli mrazům.

Nové potrubí, které vodaři v Jihlavě ukládají do země místo starých trubek, je z tvárné litiny. Vyměnili ho například při úterní opravě v Hruškových Dvorech. „Kus trubky ze včerejší havárie, její stáří odhadujeme zhruba na sedmdesát let. Zub času je tady vidět, je to úplně prorezlé,“ popsal mluvčí služeb města Jihlavy Martin Málek.

V podobném stavu je podle něj velká část vodovodu včetně šoupat. Těmi pak nejde otočit a vodu zavřít. „Museli jsme jít dál po potrubí a najít místo, kde se to podařilo uzavřít. To má za problém potom to, že se nám zvětšuje oblast, kde jsou lidé bez vody,“ řekl Málek.

Poruchy zaznamenávají senzory

Celkem sto dvacet poruch v loňském roce zjistilo město díky senzorům v elektronickém systému. „Poruchy zjišťujeme tak, že sledujeme noční průtoky, a pokud je někde výkyv, tak to znamená, že je tam problém,“ vysvětlil Málek.

Ročně město investuje do oprav a obnovy vodovodní sítě více než sto dvacet milionů korun. Situace se podle radnice lepší a ze systému uniká méně vody. „My jsme měli ztrátovost, když jsme přebírali soustavu, někde kolem pětadvaceti procent, skutečně vody unikalo hodně. Dnes jsme pod patnácti procenty,“ uvedl náměstek primátora města Jihlava Radek Popelka (ANO)

Poruchy mohou být kvůli tuhým mrazům v příštích dnech častější. „Dochází ke zkrutu a materiál praská a pracuje,“ vysvětlil Málek.

Staré potrubí vyměňují i v Praze

Staré potrubí – dle vodohospodářů z roku 1908 – vyměňují i dělníci v Rumunské ulici v centru Prahy. Koroze je jednou z příčin, proč potrubí praská a v zimě je o to náchylnější. „Zejména při dlouhodobých mrazech a teplotách mínus deset, mínus patnáct stupňů,“ řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Pražské vodovody a kanalizace havárie denně zveřejňují i s podrobnostmi. Preventivně taky zjišťují, kde voda uniká a potrubí už je narušené. Pomáhají satelitní snímky.

54 minut
Události: Výměna potrubí v Praze
Zdroj: ČT24

V době normalizace unikalo v Praze do země kolem čtyřiceti procent vody, teď se vodohospodáři snaží dostat na patnáct. Také spotřeba se snížila. „Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byla specifická spotřeba 440 litrů na osobu a den. Zatímco dnes se pohybuje kolem sto pěti, sto šesti,“ řekl ředitel Sekce strategických projektů PVS Jiří Rosický.

Problémy jsou kvůli mrazům i jinde

Na jihu Čech evidovali kvůli mrazu v lednu přes 170 poruch na hlavních vodovodních řadech. Nejvíce jich bylo v Českých Budějovicích, kde vodohospodáři v lednu opravovali osmnáct poruch. Sedmkrát zasahovali v Písku a Táboře. Problémy pokračují i v únoru, kdy teploty od začátku měsíce klesaly pod bod mrazu. 

Zima a předjaří jsou období, kdy klimatické podmínky nejvíce ovlivňují počty poruch na vodovodech. „Obvyklou příčinou, kromě stáří potrubí, je právě kolísání teplot, kdy dochází k pohybům zeminy. Ta vytváří nerovnoměrný tlak na potrubí, které je pak náchylnější k prasknutí,“ uvedla mluvčí firmy ČEVAK Jitka Kramářová.

S mrazy také souvisí nárůst počtu nahlášených poškozených vodoměrů, za leden evidují desítku majitelů nemovitostí. Jejich počet bude pravděpodobně ještě narůstat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 5 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 10 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 14 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 14 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
12. 5. 2025
Načítání...