Stacionář Rváček v Lomnici nad Popelkou musel zrušit péči o klienty

Lomnice nad Popelkou - Zrušit celodenní péči o klienty musel stacionář Rváček z Lomnice nad Popelkou. Deset let se zařízení staralo o tělesně i duševně postižené a teď mu chybí peníze.

Před třemi lety docházelo do Rváčku třicet klientů, teď jich tu je sedm. Stacionář se specializoval na pomoc lidem i s tím nejvyšším stupněm postižení, to však vyžaduje vysoké náklady. Vedoucí stacionáře Rváček Jana Tunysová je přesvědčená, že by proto potřebovali daleko víc peněz, než některá jiná zařízení, kde jsou na tom lidé lépe: nají se a chodí. O peníze musí poskytovatelé služeb žádat stále dokola. Když totiž dotaci dostanou v jednom roce, nemají jistotu, že ji získají i v tom příštím. Náměstek ministra sociálních věcí Marián Hošek totiž již v únoru letošního roku prohlásil, že dotační řízení nezaručuje těmto zařízením pravidelné prostředky z ministerstva na delší dobu. Pro každý rok probíhá řízení zvlášť.

Na celoroční provoz potřebuje Rváček téměř tři miliony korun, od ministerstva práce a sociálních věcí však na letošní rok dostal příslib jen na 800 tisíc. Podle ředitelky stacionáře není systém financování průhledný, přednost podle ní stále dostávají zařízení, která patří státu nebo krajům. Takovou kritiku ale liberecký kraj odmítá, nedostatek peněz postihl podle vedení všechny provozovatele sociálních služeb bez rozdílu. Hana Králíčková z odboru sociálních věcí Rady libereckého kraje vysvětluje, že žádali 400 milionů a dostali pouze 290. Problém se dotýká všech poskytovatelů sociálních služeb v celém kraji. Rváček tak musel skončit s celodenní péčí o tělesně a duševně nemocné. V provozu zůstává pouze terapeutická dílna a takzvaná odlehčovací služba. Jana Tunysová se snažila obvolávat ostatní kraje, zda nemají nějaké zařízení, které by na nějaký čas převzalo hodně postižené klienty. Bohužel však neuspěla.

Stacionář Rváček je zatím jediný v regionu, který kvůli nedostatku peněz výrazně omezil své služby. Další zařízení podle vedení kraje i přes tíživou situaci o podobném kroku neuvažují.