Soud potrestal únosce dětí 16 lety vězení. V následné detenci může strávit i celý život

3 minuty
Soud poslal únosce dětí na 16 let do vězení
Zdroj: ČT24

Ústecký krajský soud poslal únosce dětí Zdeňka Hryščenka na 16 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Uložil mu také zabezpečovací detenci. Stejný trest navrhoval i státní zástupce. Recidivista loni v srpnu držel tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku deset dní v garáži v Ústí nad Labem. Uneseným dětem soud přiznal odškodnění. Dívce má Hryščenko zaplatit 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se na místě vzdal práva na odvolání, obhájce si ale ponechal lhůtu. Hryščenko se líčení na vlastní žádost neúčastnil. Podle trestní sazby mu hrozilo maximálně 12 let vězení.

Soudce Jiří Bednář zvýšení trestu zdůvodnil tím, že o vině není pochyb. Přihlédl i k tomu, že obžalovaný v dopise uvedl, že chce doživotí, nemá motivaci léčit se a vracet se zpět do života. Hryščenko byl navíc v minulosti už pětkrát soudně trestaný za únos, pohlavní zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže nebo nedovolené ozbrojování.

Vynesení rozsudku sledovaly oběti i jejich rodiny. „Myslím, že dostane to, co mu patří. Je to tečka, doufám, že už bude klid,“ řekla matka chlapce. Spokojená byla i unesená dívka: „Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to mělo dopadnout. Že dostal trest a alespoň těch pár let bude sedět.“

Z vězení rovnou do detence

Uložení zabezpečovací detence doporučili u soudu znalci. Hryščenko má podle nich pravděpodobně závažnou sexuální deviaci, konkrétně heterosexuální pedofilii. U soudu to řekl psychiatr Michal Hessler, který společně se sexuologem zpracovával znalecký posudek. Hryščenkův pobyt na svobodě je podle znalců společensky nebezpečný. 

Zabezpečovací detence je určená pro pachatele trestných činnů, jejichž pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný. Hryščenko by do detence přešel po propuštění z vězení. Detence není časově omezená, trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud ale musí každý rok její pokračování přezkoumat. 

Podle soudce má Hryščenko šanci detenci opustit pouze v případě, že se bude léčit a bude spolupracovat se znalci. Pak by v úvahu připadala ústavní ochranná léčba, následně i ambulantní léčba. „Jestliže se toto nepotvrdí, tak soud vyhověl jeho přání a uložil mu doživotí. Jestliže v zabezpečovací detenci nedojde k žádné změně, může být fakticky prodlužována až do konce života,“ dodal. 

Garáž měla dvoje dveře

Sedmatřicetiletý recidivista tvrdí, že dětem nechtěl ublížit. Soud ale sám dopisem požádal o doživotní trest. „Jsem nezaměstnaný, opakovaně trestaný, společensky vysoce nebezpečný kriminálník a nemajetný bezdomovec, který nemá žádnou šanci začlenit se do společnosti…Je mi nesmírně líto, co jsem způsobil. Můj život už pro nikoho nemá smysl. Přál bych si trest nejvyšší, tedy doživotí,“ napsal.   

Děti zmizely loni 28. srpna. Hryščenko je podle obžaloby svázal u soutoku Labe a Ohře u Litoměřic, mířil na ně zbraní a po několika hodinách je převezl do garáže v ústecké čtvrti Střekov. Hryščenkovým cílem byla dívka.

 „Líbila se mi, byl to impuls, že jsem vzal zrovna je,“ řekl v přípravném řízení. Garáž měla za standardní bránou ještě speciální dveře chráněné číselným kódem. Byla odhlučněná a zařízená jako malá garsonka. Dětem tam Hryščenko nosil jídlo a pití, občas je jednotlivě pustil ven, zároveň je ale zastrašoval, uvádí obžaloba.

Interiér garáže ve Střekově
Zdroj: Policie ČR

„V této době poškozeným v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou křičet či dělat jiné problémy,“ řekl už dříve státní zástupce Vladimír Jan. Dívce prý Hryščenko také pouštěl dětskou pornografii. „Nejhorší bylo, že jsme nevěděli, co s námi chce dělat, co s námi bude. Jestli nás někam dá, nebo zabije,“ řekla dívka u soudu.

Klíčovým okamžikem v pátrání po dětech byl dopis, který dětem únosce dovolil napsat. Chlapec do mnohokrát přeškrtaného textu dal šifru. Díky tomu jeho rodiče obě děti 7. září našli. Následně je vysvobodila policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 6 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 10 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 14 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...