Smyslová zahrada v Rudce je určena nejen pro nevidomé

Rudka - Už několik let vzniká v Rudce u Kunštátu hned vedle Jeskyně Blanických rytířů smyslová zahrada. Nevidomým a slabozrakým, stejně jako lidem vidícím, kteří dočasně přijdou o zrak pomocí klapek na oči, nabízí možnost využít při poznávání zahrady pouze hmat, čich a chuť. Poznat běžnou květinu je najednou pro mnohé velký oříšek. Zahrada je pro veřejnost otevřena každý den. Jednou do roka, vždy 12. září, se v ní koná Den bez bariér určený pro nevidomé a slabozraké. Akci každoročně připravuje obecně prospěšná společnost Kunštát profuturo, která se zaměřuje na zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením a jejich integraci do společnosti.

Smyslová zahrada v areálu jeskyně Blanických rytířů má kompenzovat lidem se zrakovými problémy to, že si areál nemohou prohlédnout. „Nevidomí a slabozrací mohou pomocí čichu, hmatu nebo chuti rozeznávat rostliny, dřeviny, ale i různé minerály. Záměrně jsme vybrali takové, které jsou výrazné. Z rostlin je to například levandule, dobromysl nebo meduňka,“ vysvětlila Zdenka Popelková z o. p. s. Kunštát profuturo. V zahradě smyslů najdou návštěvníci také řadu soch od nevidomých sochařů a keramiku se zvukovými efekty od místních keramiků.

Ohlasy návštěvníků jsou více než pozitivní. „Je to unikátní, nádherné. Líbí se mi třeba ta zeď, která volně přechází do přírody. Výborný je i prázdný včelín, který si každý může projít a osahat,“ uvedl jeden z návštěvníků. „Včelín je uzpůsobený tomu, aby jej nevidomí mohli vnímat hmatem. Je tam reliéf včelky, kterou jsem si mohla osahat, abych věděla, jak vypadá. Jsou tam i různé včelí výrobky, ke každému jsem si přivoněla. Z toho jsem měla obrovskou radost, protože to jsem nikdy neviděla,“ popsala svoje zážitky Helena Hádlerová.

„V jiných zahradách se na nic sahat nesmí, u nás je to naopak žádoucí. Nevidomí díky tomu získavají další podněty a tím mohou kompenzovat to, že nevidí. A všichni vidící si u nás mohou půjčit klapky na oči a ponořit se do tmy a do role nevidomého,“ řekla Popelková. Vidící zažijí pocit nejistoty a hledání a mohou si ověřit, zda jsou schopní podle ostatních smyslů rozpoznávat známé věci. „V jistém smyslu to pro ně může být poučné a v každém případě zajímavé,“ dodala.

Smyslová zahrada v Rudce je přístupná každý den ve stejný čas jako jeskyně Blanických rytířů. Den bez bariér se koná každý rok 12. září.