Sloučená muzea se opět dělí

Karlovy Vary - Karlovarský kraj opět rozdělí své muzeum na tři samostatné organizace. Zruší tak sporné rozhodnutí bývalého vedení kraje. Sloučení muzeí do jednoho celku se podle politiků neosvědčilo. Opozice ale rozhodnutí kritizuje s tím, že kraj mohl v těžké době ušetřit stovky tisíc korun. Opětovné rozdělení muzeí si podle ní zbytečně vyžádá další finanční prostředky.

Od sloučení bývalých okresních muzeí do jedné organizace ještě neuplynuly ani tři roky a jejich vedoucí budou opět měnit razítka. Slučování přitom už tehdy vyvolalo mezi odborníky částečný odpor. Rezignoval kvůli tomu například ředitel sokolovského muzea. „Bohužel jsme ztratili tři roky. Muzea obecně jsou instituce v podstatě založené na tradici, na dlouhověkosti, takže jakékoli zásahy jejich činnost narušují,“ říká bývalý ředitel sokolovského muzea Pavel Beran. 

Podle odborníků nebylo slučování dodnes ukončeno, a proto není možné zhodnotit, co přineslo. Takzvaná optimalizace muzeí měla mimo jiné zkvalitnit jejich služby. „Já jsem důvody slučování muzeí nikdy nepochopil. Mimo jiné se argumentovalo tím, že se ušetří, ale to se nestalo,“ tvrdí hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. „Tímto krokem se naopak budou vydávat daleko větší peníze, protože budou tři samostatní ředitelé, tři řídící aparáty. Je to jenom o nárůstu peněz, kterých se teď žalostně nedostává,“ argumentuje zastupitel a bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.   

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Radní pro oblast kultury ale tvrdí, že situaci podrobně prozkoumala. „Tam, kde se možná nějaká koruna ušetřila, se zase zvedly náklady na cestovné, poštovné, telefony. Centrum je v Chebu, ale pobočky máme po celém kraji,“ oponuje radní pro oblast kultury Karlovarského kraje Eva Valjentová. 

Právníci kraje teď zjišťují, jak při rozdělení postupovat, aby muzeum neporušilo podmínky pro čerpání dotace na rekonstrukci budovy v Chebu. Na její opravu totiž získala krajská organizace desítky milionů korun. K rozdělení muzeí na tři samostatné organizace by totiž mělo dojít již k 1. lednu 2010.