Sanační firmy odškodní obce z jihu Čech

Mydlovary - Firmy, které pracují na obřím projektu sanace uranových odkališť na jihu Čech, chtějí odškodnit obce, například příspěvkem na zničené silnice a domy. Ty poškozuje hlavně těžká nákladní technika, když zasypává laguny. Během jednoho běžného pracovního dne projede v okolí Mydlovarských lagun kolem 300 těžkých nákladních aut, původně určených jen pro koňské potahy. Na finančních náhradách se dohodli starostové z okolí Mydlovar s krajem a sanačními firmami.

Podle náměstka hejtmana Martina Kuby dohoda obsahuje dva základní body. V první řadě finanční kompenzaci, která by měla fungovat tak, že kraj založí fond, do kterého budou firmy přispívat určitou částkou za každou uloženou tunu materiálu. Výsledek by se měl pohybovat mezi osmi a deseti miliony korun.

Firmy se navíc zaváží, že kamiony budou rovnoměrně využívat všechny silnice, které k odkalištím vedou. Všechna auta vybaví systémem GPS a trasy budou pravidelně předávat starostům. Likvidaci obří ekologické zátěže starostové vítají. Sanace ale podle nich způsobuje příliš velké problémy, jak potvrdil starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Nádrže naplněné odpadem po chemické úpravě uranu zasypávají najaté firmy miliony tun těsnících materiálů a hlíny. Vše se sem dostává po několika málo cestách. Starostové zároveň požadují větší kontrolu toho, co kamiony do jedovatých lagun sypou.

Už koncem loňského roku, kdy celníci zadrželi kamiony naplněné německým a rakouským nerecyklovatelným odpadem, ekologické organizace upozornily, že se z odkališť stává nekontrolovatelná skládka.