ŘSD vrátilo Eurovii návrh sanace mostů v Ostravě jako nedostatečný

Ostrava – Ředitelství silnic a dálnic vrátilo zhotoviteli dálničních mostů v Ostravě-Přívoze návrh na jejich opravu jako neúplný. „Koncept, který nám Eurovia předložila, je absolutně nedostatečný,“ řekl České televizi mluvčí státních silničářů Jan Rýdl. Oba mosty na dálnici D1 v Ostravě jsou od 5. září uzavřené pro kamionovou a nákladní dopravu pro vozy do 3,5 tuny, řidiči osobních aut tam mohou jezdit maximálně padesátikilometrovou rychlostí. Správce dálnic totiž po kontrole dospěl k závěru, že mosty jsou v havarijním stavu.

Podle Ředitelství silnic a dálnic zhotovitel v návrhu oprav neřeší to podstatné - opravu prasklin ani dopady posunu mostních nosníků dálničních přivaděčů. Jedná se společností Eurovia v reklamačním řízení a předmětem reklamace jsou právě posunutá mostní ložiska, trhliny v nosné konstrukci a nerovnoměrné sedání opěr mostních přivaděčů v Ostravě. Eurovia souhlasila s omezením provozu, ale rozhodně odmítá, že by mosty byly nebezpečné. Stát naopak nevylučuje, že je bude nutné úplně uzavřít.

Ředitelství silnic a dálnic dostalo od stavební firmy první návrh na opravy už minulý týden, ten však s výhradami vrátilo. Dnes obdrželo novou verzi, ani ta ale není podle mluvčího Jana Rýdla uspokojivá. „Chybí řešení v oblasti mostních závěrů, posunutých ložisek, trhlin v nosné konstrukci a posunutí samotné opěry mostů,“ vyjmenoval Rýdl. Dodal, že organizace žádá od Eurovie kompletní zhotovovací projekt opravy.

Mluvčí Eurovie Iveta Štočková se odmítla k tématu podrobněji vyjádřit. „Nevím, co se jim na tom projektu nelíbí,“ reagovala. Na podrobnější dotazy týkající se detailů navrhovaných oprav a termínů neodpověděla.

Jádrem sporu bude zřejmě studený odval

I když Eurovia neuznává, že by stav přivaděčů byl tak vážný, jak tvrdí Ředitelství silnic a dálnic, na nutnosti provést co nejrychleji opravy se nicméně se silničáři shoduje. Jak naznačuje komunikace kolem návrhu sanačních prací, spor bude o příčiny závad, a tedy i to, kdo je zaplatí. Podle Eurovie způsobuje problémy především použití studeného odvalu (směsi strusky a hutního materiálu) v násypech v okolí mostu. Odtěžení části hutního odpadu a nahrazení jiným materiálem je i součástí jejich návrhu oprav. A jak dříve zdůraznil ředitel oblasti Morava Eurovie Jan Špaňo, použití studeného odvalu si vyžádal sám zadavatel zakázky. Firma, která upozorňuje, že použití tohoto materiálu způsobuje i nekontrolovatelné bobtnání dálnice, proto opravy hradit nehodlá.

Mluvčí Ředitelství silni a dálnic Jan Rýdl: Eurovia mosty špatně postavila, musí je opravit a musí to zplatit.

Silničáři to neuznávají naopak budou chtít, aby vše zaplatil zhotovitel. „Naše stanovisko je jednozančné. Eurovia mosty nekvalitně postavila, Eurovia je musí opravit a musí to zaplatit,“ shrnul mluvčí Jan Rýdl. Odhaduje, že sanace mostů bude stát asi třicet milionů korun. Správce dálnic zkoumal případné pochybení v kontrolní činnosti vlastních zaměstnanců, případem se zabývá i policie, která už vyslechla řadu lidí. „Vzhledem k tomu, že policie zatím nikoho z Ředitelství silnic a dálnic neobvinila, věřím, že se ukáže, že vina není na naší straně,“ dodal Rýdl.

Oba mosty, které slouží teprve šest let, zatím fungují za omezených podmínek a jsou pod bedlivou kontrolou. Pokud se bude jejich stav zhoršovat, Ředitelství silnic a dálnic je připraveno je zavřít úplně. „Mosty pečlivě a detailně monitorujeme. Nicméně stále nemáme k dispozici data, která by nás opravňovala k okamžitému uzavření přivaděčů,“ řekl Rýdl.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Typograf musí mít rád knížky, říká Solpera. Jedna vyšla i o něm

Vyšla kniha o díle Jana Solpery. V publikaci s názvem Typo života běh = Solpera představuje jeden z nejvýznamnějších českých typografů svá písma, loga nebo plakáty. Tvořil také knižní obálky a poštovní známky. Jeho tvorbu také aktuálně připomíná výstava v Plzni.
před 1 hhodinou

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 2 hhodinami

Po dlouhém čekání otevřela D49 mezi Martinicemi a Fryštákem

Silničáři ve středu otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Vybudování obou přišlo po valorizaci dohromady na 9,5 miliardy korun bez DPH. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
14:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Jiřák se otevřel po rekonstrukci

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za více než 470 milionů korun. Přibyly desítky stromů, nové povrchy, kašna i opatření pro lepší hospodaření s dešťovou vodou. Nová podoba prostranství však vyvolala i debatu mezi veřejností.
před 5 hhodinami

Česko čeká tropický víkend. V sobotu teploty místy dosáhnou 36 stupňů

Česko čeká o víkendu tropické počasí. V pátek teploty na řadě míst překonají 31 stupňů Celsia, v sobotu se na jižní Moravě a v centrální části Čech mohou dostat až k 36 stupňům. V neděli se horko zmírní, teploty ale stále zůstanou nad 31 stupni. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými teplotami.
před 6 hhodinami

Kandidát na pražského primátora Prokop nepřiznal vlastnictví tří bytů, píší Seznam Zprávy

Předseda pražské organizace ANO a kandidát hnutí na primátora Ondřej Prokop nepřiznal v majetkovém přehledu vlastnictví tří družstevních bytů, uvedl server Seznam Zprávy (SZ). Prokop řekl, že na to zapomněl, a do přehledu je zanesl až po upozornění serveru. Bližší informace k jejich financování zatím neposkytl. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude chtít po Prokopovi situaci vysvětlit. Piráti a opoziční Praha Sobě budou na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva navrhovat, aby Prokop kvůli kauze skončil ve funkci předsedy kontrolního výboru.
10:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Po 87 letech pohřbili ve Vrbně pod Pradědem četníka zavražděného v Liptani

Do rodinného hrobu ve Vrbně pod Pradědem v úterý uložili po 87 letech ostatky četnického strážmistra Viléma Lehera, jedné z obětí předválečných nepokojů v pohraničí. Zradikalizovaní němečtí obyvatelé přepadli v září 1938 četnickou stanici v Liptani a zabili šest lidí. Jejich těla byla uložena v hromadném hrobě v Hlubčicích na území dnešního Polska. Leher byl exhumován a vrácen do Česka jako jeden z posledních.
před 13 hhodinami

Vědecké centrum Biocev už dekádu zkoumá viry, proteiny i nové léky

Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, které bylo otevřeno před deseti lety, 16. června 2016, ve Vestci u Prahy, je jedním z několika velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence v Česku. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI v Dolních Břežanech, CEITEC v Brně nebo Ústav výzkumu globální změny CzechGlobe. V kontextu české i evropské vědy Biocev představuje špičkovou komplexní platformu pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny.
včera v 16:41
Načítání...