Rozhledna Babí lom nad Lelekovicemi otevírá pro turisty. Její rekonstrukce trvala rok

Rozhledna Babí lom je po roce opět přístupná turistům. Dělníci dokončili celkovou rekonstrukci. Slavnostní otevření šedesát let staré a patnáct metrů vysoké stavby je naplánováno na sobotu.

„K opravě jsme přistoupili v momentě, kdy už byl stav neudržitelný, původní dlažba odpadávala a hrozilo, že se voda dostane do konstrukce rozhledny a ohrozí její statiku. Původní plán tedy byl vyměnit poškozenou dlažbu, postupně jsme ale zjišťovali, že jsou zapotřebí i další opravy,“ popsal starosta Lelekovic Aleš Mikauš (nez.).

Voda už se do konstrukce rozhledny dostala, bylo tedy zapotřebí sanovat betonové podhledy i výztuhy a vyměnit dlažbu. Rozhledna má i novou fasádu ve stejné podobě, jako byla ta původní. „Snažili jsme se zachovat vzhled, který dostala rozhledna při stavbě před 61 lety. Jedinou změnou vzhledu tak je dřevený prvek, který zvyšuje úroveň zábradlí. To už neodpovídalo současným normám, bylo příliš nízké,“ dodal starosta.

Materiál nosili dělníci v rukách

V průběhu rekonstrukce museli dělníci všechen stavební materiál nanosit vlastníma rukama. Technika se na vrchol nedostala. Oprava přišla obec Lelekovice na dva miliony korun, tři sta tisíc korun z toho poskytl Jihomoravský kraj.

Na skalnatém hřebenu Babí lom byly vyhlídkové prvky už od roku 1882, po druhé světové válce ale trámová rozhledna i altán zanikly. Novou rozhlednu, která na místě stojí dodnes, vybudovali v roce 1961 lelekovičtí Sokolové podle návrhu brněnského architekta Mojmíra Korvase. Okolí rozhledny v posledních letech doplnily další prvky, například odpočinkové místo Lelkovadlo.

Dostavby se dočká rozhledna v Křepicích

Dokončení se dočká také rozhledna v Křepicích nedaleko Brna. Ta měla být součástí památníku Bratislavsko-brněnské operace. S jeho výstavbou se začalo v roce 1984. Práce ale skončily den po sametové revoluci. Od té doby rozestavěné torzo začaly pohlcovat okolní stromy. Památník měl připomínat osvobození Brna od nacistů Rudou armádou. Zahájení obchvatného úderu 23. dubna 1945 se zúčastnil osobně i velitel operace maršál Malinovský. Z kopce nedaleko Křepic u Brna sledoval průběh dělostřelecké přípravy. Obec plánuje otevření rozhledny na příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 14 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...