První ostravský superpočítač Anselm dosloužil. Stane se exponátem na výstavě

První ostravský superpočítač nazvaný Anselm po sedmi letech ukončil svůj provoz. Z centra při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde se podílel na stovkách výzkumných projektů, se přestěhoval do Světa techniky v Horních Vítkovicích. Bude součástí připravované expozice Svět civilizace.

Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. „Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno přes dva a půl milionu výpočetních úloh v rámci více než sedmi set výzkumných projektů,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. Dodala, že projekty se týkaly například oblastí jako materiálové vědy, výpočetní chemie, biověda či inženýrství.

Šlo o první systém v superpočítačovém centru IT4Innovations. První tři roky byl umístěn do provizorních kontejnerů v areálu Vysoké školy báňské a následně přesunut do datového sálu nové budovy IT4Innovations.

Ostravský superpočítač to už má spočítané. Po sedmi letech vědeckých výpočtů míří do muzea (zdroj: ČT24)

Jméno Anselm získal superpočítač podle jednoho z prvních hlubinných černouhelných dolů na Ostravsku, který pojmenoval jeho majitel Salomon Mayer von Rothschild po svém synovi.

Do starého železa Anselm ještě nepatří

I když Anselm opustí datový sál IT4Innovations, do starého železa nemíří. Superpočítač najde další uplatnění v expozici Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu 2021.

„Anselm v našem centru odvedl skutečně obrovský kus práce, spočítal velké množství zajímavých projektů, a byl tak oporou pro výzkumnou komunitu v České republice. Když něco starého končí, tak něco nového začíná, a tak zatímco Anselm míří do pomyslného křemíkového nebe, jeho nástupce, superpočítač Barbora, je v plné síle a využití ze stran našich uživatelů,“ řekl ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations Branislav Jansík.

V centru zároveň začala instalace nejvýkonnějšího superpočítače v Česku, který dostal jméno Karolina. Zprovozněn bude v první polovině roku.