První máj v Brně opět prověřil shromažďovací zákon

Brno – Nahlášený pochod příznivců extremistické organizace Dělnická mládež na straně jedné, blokáda jejich odpůrců i veřejně deklarovaný nesouhlas města na straně druhé. A mezi tím policie, která si podle zákona o shromažďovacím právu musela se situací poradit. Prvomájové protesty v Brně opět prověřily českou legislativu.

Kdo dřív přijde, ten dřív mele – pravidlo, které platí i pro veřejná shromáždění, která se musí ze zákona ohlásit úřadům. Vyhrává právě ten, kdo si daný den, čas a místo „zamluví“ jako první. Tak tomu bylo i v případě prvomájových oslav v Brně. „Dělnická mládež si termín zamluvila hned, jak to bylo možné, tedy šest měsíců předem, hned několik minut po půlnoci,“ potvrdil tajemník radnice Brno-střed Petr Štika.

Svoboda se shromažďovat je garantovaná českou Listinou základních práv a svobod, figuruje ale i v Evropské úmluvě o lidských právech nebo ve Všeobecné deklaraci lidských práv. V Česku ji upravuje Zákon 84/1990 Sb. o právu shromažďovacím.

2 minuty
O 1. máji hovoří tajemník Brna-střed Petr Štika
Zdroj: ČT24

Úřad pak má tři dny na to, aby shromáždění zakázal, pokud k tomu jsou podle zákona důvody. Ty v tomto případě radnice nenašla. „Shromáždění a pochod byl nahlášen za účelem oslav 1. máje, z toho samozřejmě nevyplývá nic protizákonného,“ dodal Štika. Právě tuto část ale podle senátora Zdeňka Papouška (nez. za KDU-ČSL) úřad podcenil. „Už správní orgán měl možnost demonstraci nepovolit, protože podle výkladu zákona o shromažďování je možné brát v úvahu i to, jak demonstraci vnímá veřejnost. Jestliže ji vnímala jako takovou, že by mohla směřovat k násilí nebo vyjádření nedemokratických názorů, mohl ji úřad nepovolit,“ myslí si Papoušek. Navíc měla podle něj radnice víc zkoumat, jestli shromáždění skutečně odpovídá nahlášenému záměru.

Zákon o právu shromažďovacím

§ 5

Svolavatel je povinen shromáždění písemně oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem. Úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě. (…)

§ 10

(1) Úřad, jemuž bylo shromáždění oznámeno, je zakáže, jestliže by oznámený účel shromáždění směřoval k výzvě:

a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů;

b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;

c) jinak porušovat ústavu a zákony.

Zdroj: Zákon 84/1990 Sb.

Právě to byl podle pořadatelů blokády největší problém. Nevěří totiž, že šlo jen o oslavy prvního máje. „Mohu mluvit pouze za svolavatele pochodu Dělnické mládeže, což máme docela dobře zmapované. Byl to Erik Lamprecht, dlouhodobý předseda, jehož napojení na neonacistické kruhy je vcelku dobře zmapované a v otevřených zdrojích dohledatelné. My máme za to, že oslavy byly pouze zástěrkou pro to, jak uchopit xenofobní nálady a transformovat je do politického kapitálu,“ tvrdí jeden z organizátorů Brno blokuj Václav Pecl.

Policie byla korektní, shodují se

V Brně tak na prvního máje vznikla prekérní situace: dvě stovky příznivců Dělnické mládeže měly legálně povolenou akci, s níž svůj morální nesouhlas přišly vyjádřit dva tisíce lidí a prostřednictvím memoranda se proti postavilo i vedení města. Blokády se zúčastnil i sám starosta městské části Brno-střed, jejíž úřad pochod Dělnické mládeže povolil.

Legální shromáždění znamená pro jeho účastníky i velkou výhodu. Úřad a policie totiž musí bránit jejich právo shromáždění respektive pochod uskutečnit. Policisty tak zákon jednoznačně postavil na jednu stranu barikády. „Domluvu s blokujícími se nejprve snažil zprostředkovat antikonfliktní tým. Poté, co snahy o domluvu selhaly, nastoupily zákonné výzvy - a bylo jich několik - takže účastníci blokády měli čas se přesunout a na výzvy zareagovat. Poté jsme byli nuceni použít i donucovací prostředky,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová.

§ 14

Přestupek proti právu shromažďovacímu

(1) Tomu, kdo svolává nebo pořádá shromáždění, aniž splnil oznamovací povinnost, nebo pořádá shromáždění, které bylo zakázáno, anebo poruší povinnost stanovenou v § 6 odst. 4 a 6, může být uložena pokuta do 5 000 Kč.

(2) Přestupku se dále dopustí ten, kdo

a) neuposlechne pořádkových opatření svolavatele anebo určených pořadatelů shromáždění nebo těmto osobám brání v plnění jejich povinnosti;

b) neoprávněně ztěžuje účastníkům shromáždění přístup na shromáždění nebo jim v tom brání;

c) jako účastník shromáždění má u sebe střelnou zbraň nebo výbušninu anebo jiné předměty, jimiž lze ublížit na zdraví, a lze-li z okolností nebo z jeho chování usuzovat, že mají být užity k násilí nebo pohrůžce násilím;

d) jako účastník shromáždění má obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jeho identifikaci,

e) neoprávněně vnikne do shromáždění;

f) nepřístojným chováním brání účastníkům ve splnění účelu shromáždění;

g) brání účastníkům, aby se pokojně rozešli,

h) neoprávněně úmyslně zabrání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího.

(3) Za přestupek podle odstavce 2 písm. a) a b) lze uložit pokutu do 5 000 Kč, za přestupek podle odstavce 2 písm. c) a d) lze uložit pokutu do 10 000 Kč a za přestupek podle odstavce 2 písm. e) až g) pokutu do 7 000 Kč.

Zdroj: Zákon 84/1990 Sb.

Právě zákrok policie v Lidické ulici sklidil hlavně na sociálních sítích kritiku blokujících. Sedmapadesát z nich policisté dokonce zadrželi, většinou za přestupek neuposlechnutí výzvy. Zároveň se ale rozběhla debata o tom, zda je shromažďovací zákon nastaven správně. „Zásah policistů už byl jen dodatečné hašení požáru. Byli samozřejmě v těžké situaci, protože demonstrace Dělnické mládeže byla povolená a její blokování považovali za nezákonné,“ komentoval zásah policie Papoušek. Jako senátor zvažuje, že by v horní komoře Parlamentu inicioval debatu o podobě této normy. „Mohla by se formulovat pregnantněji, hlavně co se týká vyslovování zákazu,“ dodal Papoušek.

Všichni zadržení účastníci blokády už byli propuštěni, a to většinou hned v pátek. Ve správním řízení jim za přestupek hrozí pokuta do pěti tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
09:59Aktualizovánopřed 15 mminutami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 22 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
včera v 09:00

Ložiska ve Zlatých Horách skrývají dvakrát víc zlata, než se předpokládalo

V ložiscích ve Zlatých Horách při hranicích s Polskem je asi dvakrát více zlata nebo mědi, než se původně odhadovalo. Pracovníci státního podniku Diamo tam dokončují průzkum a připravují dokumentaci pro posouzení dopadů případné těžby na životní prostředí. Dostupného zlata mohou být až čtyři tuny, mědi pak pět set tun. V horninách jsou i zinek a galium, tedy prvky, které se vyskytují v seznamu kritických surovin v rámci celé Evropy.
včera v 08:00

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
včera v 06:05

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

První dětský hospic v Česku pomáhá pacientům už rok

Odpočinek a úlevu poskytuje rodinám s vážně nemocnými dětmi lůžkový hospic Dům pro Julii v Brně, první svého druhu v Česku. Jeho odlehčovacích pobytů, které trvají od jednoho do tří týdnů, využila také Petra Harásková se svojí osmnáctiletou dcerou Barborou, která nemluví, nechodí a sama nejí. „Tady nevytváří problémy, řeší je a vy odcházíte s pocitem, že bude vše v pořádku,“ chválí Harásková. Jak však poukazuje ředitelka hospicu Radka Vernerová, dětská paliativní péče není legislativně ukotvená a hospic stále řeší stabilní financování.
18. 7. 2025
Načítání...