Při ledovce jsou zrádné přechody s kluzkým nátěrem

3 minuty
Události: Úrazy na ledovce
Zdroj: ČT24

Náledí a ledovka komplikují v posledních dnech kromě aut cestu také pěším. Rizikové mohou být i kluzké přechody pro chodce. Praha teď hledá způsob, jak tomu zabránit. Klíčový je správný nátěr.

V úterý v devět hodin večer počasí v telefonu ukazovalo dva stupně nad nulou. I přesto už velkou povrchy mnoha silnic i chodníků v Praze pokrývala ledovka. Ani posypové vozy leckde nepomohly. Lidé klouzali hlavně na přechodech.

Varování před náledím platilo až do středečních devíti hodin dopoledne. Před východem slunce se situace zlepšila, místní ale trápí problém dlouhodobě. „Ta novější bílá barva (přechodu) klouže více,“ popisuje obyvatelka Prahy 3 Kristýna Kaucká.

Kritický je i starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě), který prý o změnu nátěrů usiluje přes rok. „Jde o to použít nátěr, který je protiskluzový. Už to dávno mohlo být. Například takový Curych má všechny přechody protiskluzové,“ tvrdí.

Technická správa komunikací teď zkouší různé druhy nátěrů i technologie pokládky, aby zvolila ty, které na vybrané přechody použije. Jeden z nátěrů testuje i na Strossmayerově náměstí v Praze 7. Bílá barva zde má hrubší povrch, díky kterému tolik neklouže. Na zemi je ale výrazně méně vidět.

„Za pár týdnů se opotřebují. Pro chodce je to nebezpečné, protože řidič přechod nevidí. Důležitý je poměr cena výkon, ale na prvním místě je bezpečnost,“ říká předsedkyně komise pražské rady pro pěší a bezbariérovost Gabriela Lněničková (Piráti).

Přechody řeší i v Jihlavě

Problém se ale netýká jen Prahy. V Jihlavě byli pracovníci městských služeb v terénu od třetí hodiny ranní. Zaměřili se i na místa před přechody pro chodce, která čistili.

„Co se týká samotných přechodů, na to se používá buď klasická silniční barva, nebo jsou to barvy s příměsí plastu. Když to nebude ošetřené, bude to klouzat,“ vysvětluje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Na ledovku by si měli dát lidé pozor znovu. Kluzké mohou být cesty až do čtvrteční sedmé hodiny ranní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 7 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 13 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 21 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...