Prezidentský vlak objede v srpnu Čechy, na páru ale musí zapomenout

2 minuty
Události v regionech: Prezidentský vlak přijel do Plzně
Zdroj: ČT24

Bez parní lokomotivy se při svých přesunech po republice musí obejít Prezidentský vlak, který připomíná sto let republiky. Kvůli riziku požáru s ním jezdí lokomotivy moderních trakcí a ty historické parní se soupravou prezidentských vozů pouze pózují. Prezidentský vlak nyní přijel do západních Čech, kde pokračuje srpnová část jeho turné.

Na počátku prázdnin vyrazil Prezidentský vlak na své turné po území bývalého Československa. Nejprve objel Slovensko, poté Moravu. Před koncem července poprvé zastavil v Čechách – na pardubickém nádraží. V srpnu bude objíždět převážně západní a severozápadní část Čech a tuto část cesty nyní zahájil zastávkou v Plzni.

Prezidentský vlak je sestaven ze tří salonních vozů. Nejstarší byl postaven v roce 1909 pro následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, po vzniku republiky ale sloužil i jejím prezidentům. „V salonku a přilehlých kupátkách cestovali prezidenti Masaryk, později Beneš i Hácha,“ přiblížil kurátor železniční sbírky Národního technického muzea Adam Horký.

O 21 let novější je vůz Aza 80 známý spíše jako Masarykův salonní vůz. Vznikl u příležitosti osmdesátých narozenin Tomáše Garriguea Masaryka a svým komfortem ohromí i dnes. „Salon rozdělil vůz na pánskou a dámskou část, pánskou část úvodem tvořil prezidentský apartmán,“ ozřejmil uspořádání vagonu správce sbírek Železničního muzea Českých drah František Kaplan.

Třetí prezidentský vůz vznikl v roce 1968 a oproti svým předchůdcům využívá mnoho typizovaných součástí, takže na první pohled ve srovnání se staršími salonními vozy tolik nevyniká. Nejprve ho používal Ludvík Svoboda, později byl k dispozici i jeho nástupci Gustávu Husákovi. Je to jediný prezidentský salonní vůz, do kterého je možné vstoupit, ostatní lze obdivovat pouze zvenku a do interiéru nahlížet okny.

Soupravu doplňuje ještě zrekonstruovaný meziválečný čtyřnápravový osobní vůz přezdívaný „pancéřák“ s expozicí věnovanou prezidentským cestám po Československu i Evropě.

Kdo se přijde na Prezidentský vlak na nádraží Jižní Předměstí podívat, spatří v jeho čele i parní lokomotivu. Stroj z roku 1947, který až do 70. let jezdil napříč Českem s rychlíky a dálkovými osobními vlaky, je ale u soupravy historických vozů jen jako studený exponát. Své schopnosti nemůže parní „Šlechtična“ předvést, protože platí zákaz jízd takových lokomotiv kvůli suchu.

Na Moravě a na Slovensku jezdil Prezidentský vlak nejprve s jednou z posledních parních lokomotiv vyrobených v Československu „Rosničkou“ a poté dokonce se „Zeleným Antonem“. Tento exponát slovenského Železničního muzea je v současnosti jedinou provozuschopnou velkou rychlíkovou lokomotivou s tendrem, která byla vyrobena za první republiky.

Po Čechách se ale musí Prezidentský vlak zatím přesouvat s pomocí elektrických či dieselových lokomotiv. Taková ho převeze i na další zastávku do Plas, kde bude od pátku do neděle. Na Jižním Předměstí bude k vidění ještě ve středu.

  • 10.–12. 8.: Plasy
  • 13.–14. 8.: Karlovy Vary
  • 16.–19. 8.: Lužná u Rakovníka – v Muzeu ČD
  • 21.–26. 7.: Chomutov – v železničním depozitáři NTM
  • 28. 9.–19. 9.: Praha – areál bývalého depa Masarykovo
  • 22. 9.: České Budějovice u příležitosti Dne železnice
  • zdroj: NTM

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 5 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 7 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 16 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...