Pražský tepelný ostrov: V centru je o 2 stupně tepleji, může být hůř

Praha – Experti z pražského magistrátu a hydrometeorologického ústavu dokončili výzkum tzv. tepelných ostrovů v Praze. Zajímalo je především, jak se může milionové město a zejména jeho centrum působení tepelného ostrova bránit. Jeho projevem je vyšší teplota ve městě než v jeho okolí a nejvýrazněji se projevuje v letních měsících. Jeho důsledkem může být jak přehřátí organismu, tak například nedostatek spánku a další zdravotní potíže.

8 minut
Michal Žák a Mária Kazmuková: Centrum Prahy je o 2 stupně teplejší než okolí
Zdroj: ČT24

Projevy tzv. městských tepelných ostrovů (též UHI – urban heat islands) se liší podle ročního období i tím, jak je město velké či vysoké. V centru Prahy může být v létě i o více než 2,5 stupně Celsia tepleji než v okolí, v průměru potom zhruba o dva stupně. „V České republice bychom tepelné ostrovy mohli dokumentovat třeba v Olomouci, Brně, Ostravě nebo Plzni,“ poznamenal přitom meteorolog Michal Žák.

Pražský tepelný ostrov
Zdroj: ČT24

Podle expertů na klima je potřeba hledat cesty, jak tepelné ostrovy zmírňovat – podle modelu dalšího vývoje by za deset let mohl být ten pražský již třístupňový. Problém přitom není pouze ve dne, kdy lidem hrozí kvůli vysokým teplotám přehřátí organismu, ale i v noci. „V létě v noci, když chceme spát, otevřeme si okno a venku je stejná teplota jako uvnitř, tak větrání moc nefunguje. Kvalita spánku je potom menší, to má dopady i na kvalitu práce nebo života,“ podotkl Michal Žák.

Klimatolog ČHMÚ Michal Žák o nočním tepelném ostrově:

„V průměru je u minimálních teplot nárůst asi o 0,15 stupně Celsia za deset let. Vypadá to, že je to malé číslo, ale je to přidaná hodnota ke globálnímu oteplování: Ještě navíc 0,15 stupně Celsia a u minimálních teplot v noci.“

Teplné ostrovy ve střední Evropě
Zdroj: ČT24

Pražský výzkum UHI se proto zaměřil na způsob, jak zvyšování teplot v centru města oproti okolí zmírnit. „Vytipovali jsme dvě hlavní pilotní oblasti. Jedna je oblast Legerovy ulice, druhá je rozvojové území Bubny-Holešovice,“ přiblížila Mária Kazmuková z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Na ploše bubenského nádraží, v jehož podstatné části má v budoucnu vzniknout obytná čtvrť, zkoušeli výzkumníci, jak k ochlazení obalsti pomohou například méně reflexní povrchy nebo zeleň. Ta může podle Márie Kazmukové významně pomáhat. „Výstavba zeleně, zelených střech nebo popínavé zeleně na jižní fasádě budov pomáhá snižovat teplotu. Tím, že zeleň vytváří evapotranspiraci – vytváří pocit chládku – může tepelný ostrov výrazně snižovat,“ poukázala.

Návrh zástavby bubenského nádraží
Zdroj: ČT24

I kdyby se ale podařilo výsadbu zeleně a další opatření prosadit, nelze očekávat, že se město ochladí ze dne na den. „Zeleň nemůžeme vyčarovat, musí vyrůst. Je ale důležité, abychom se připravili,“ podotkla Mária Kazmuková. Efekt tak může být poznat zhruba za deset let. 

Výsledky své práce představí zástupci ČHMÚ a magistrátu v 10:00 v Profesním domě na pražském Malostranském náměstí.

Je teplo? Zvolněte, ať už jste ve městě nebo v přírodě

I pokud by se městu podařilo tepelný ostrov snížit, měli by jeho obyvatelé zejména v létě dbát o své zdraví a myslet na hrozby, které s sebou teplo přináší. Podle Michala Žáka lidé často nedokážou odhadnout bezpečnou míru pobytu na slunci. „V případech, kdy jsou opravdu vysoké teploty, letní až tropické dny, lidé neodhadnou, co jejich organismus dovede,“ zdůraznil. Mária Kazmuková varovala, že vysoké teploty ohrožují nejvíce malé děti, ale také seniory. „Přehřátí přichází nečekaně a může mít opravdu fatální následky,“ varovala. Je proto dobré chránit se před prudkým sluncem – únikem do stínu, vhodným oděvem, dostatkem pití, ale také zmírněním životního tempa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 10 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 9 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 11 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 20 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 21 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...