Pražský dopravní podnik dostane kvůli výlukám 40 milionů navíc

Praha – Dodatečných 39,978 milionu korun zaplatí Praha svému dopravnímu podniku. Pokryje tak náklady na provoz náhradních autobusových linek, které jezdily během výluk. Nejvíce se prodražily výluky v Dejvicích, další peníze dostane dopravní podnik za náhradní autobusy při výlukách ve Vysočanech a Vršovicích. Letos schválili pražští radní již druhé zvýšení úhrad dopravnímu podniku, poprvé tak učinili po povodních.

Za běžný provoz městské hromadné dopravy platí Praha svému dopravnímu podniku přes deset miliard korun, letos ovšem měla doprava na mnoha místech k normálu daleko – zejména západ města postihly rozsáhlé výluky kvůli stavbě metra a tunelového komplexu Blanka. Navíc ještě město v červnu zasáhla povodeň. Provoz se proto prodraží bezmála o 50 milionů. Vyplacení velké části peněz za náhradní dopravu nyní schválila rada – celkových 39,978 milionu se týká hned několika výluk.

Zhruba polovina částky, kterou dopravní podnik dostane (20 milionů), je za náhradní dopravu v Dejvicích a Veleslavíně, kam nejezdily tramvaje půl roku. „Nejvýznamnější oblastí s dlouhodobou náhradní dopravou je Praha 6, kde probíhá výstavba metra A a tunelového komplexu Blanka. Současně jsou prováděny rekonstrukce tramvajových tratí a vozovek,“ píše se v materiálu, který schválili radní. Dopravní podnik musel zavést zvláštní autobusové linky, které nahradily tramvaje, navíc přidat zastávky běžným autobusovým linkám a k tomu ještě přibylo celkové zpomalení provozu na rozkopané Evropské ulici.

Dalších 13,4 milionu dá Praha za náhradní dopravu během výluky v Moskevské ulici. Tramvaje, které po zdejší trati obvykle jezdí, úsek objížděly, současně přibyla náhradní autobusová linka. „Vzhledem k tomu, že se nejedná o koncový úsek tramvajové sítě a linkou 22 bylo nutno i nadále zajistit dopravní obslužnost Vršovic a Strašnic, nebylo možné v tramvajové dopravě realizovat žádné úspory, neboť linka 22 byla vedena pouze po odklonové trase,“ zdůvodnil magistrát zvýšení nákladů na MHD ve Vršovicích.

Radní schválili také 2,3 milionu za náhradní dopravu při výluce v Poděbradské ulici, kde při podzimní opravě trati jezdily autobusy z Harfy na Starý Hloubětín.

Za povodně dostal dopravní podnik ještě zhruba 5,5 milionu korun, tento příplatek však vedení města schválilo již dříve. Během povodní bylo nutné zajistit zejména náhradu za výpadek metra. Kromě dopravního podniku zajišťovali náhradní linky také železniční dopravci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hlučín kupuje přes 500 bytů. Jen opravy „spolknou“ půl miliardy

Představitelé Hlučína začali podepisovat smlouvy o koupi více než pěti stovek bytů, které město získá od společnosti Heimstaden, největšího pronajímatele v kraji. Za nemovitosti, často ve špatném technickém stavu, zaplatí přes 600 milionů korun a další zhruba půlmiliardu potřebuje na jejich opravy. Jde o největší majetkovou transakci v historii města.
před 1 hhodinou

Padaly teplotní rekordy, nejvíc naměřily stanice na jihu Čech

Teplotní rekordy v úterý padly nebo byly vyrovnány na 101 stanicích ze 172, které měří víc než třicet let. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, kde teplota vystoupala na 16,4 stupně Celsia, informoval odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotní rekordy v tuzemsku padaly druhý den v řadě.
před 4 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
před 5 hhodinami

Studenti po Česku protestovali proti Motoristům v čele resortu životního prostředí

Studenti ve městech po celém Česku protestovali proti tomu, aby v čele ministerstva životního prostředí v nové vládě ANO, SPD a Motoristů sobě stál někdo z Motoristů. Podle pořádající iniciativy Univerzity za klima nejsou zástupci Motoristů kompetentní k vedení úřadu. Motoristé v čele resortu by šli svým chováním proti jeho podstatě, jednalo by se o ohrožení ochrany přírody v Česku, míní zástupci iniciativy.
před 6 hhodinami

V okolí Prahy vyroste několik záchytných parkovišť

Středočeský kraj plánuje na příští rok výstavbu několika nových záchytných parkovišť typu P+R s kapacitou zhruba tisíc míst. Vzniknout mají v Úvalech, Zelenči, Kolíně nebo Čerčanech. Celkem kraj připravuje dvanáct projektů, přičemž jedno parkoviště už funguje v Olbramovicích. Všechna budou propojena s PID Lítačkou a nabídnou jednotný informační a odbavovací systém.
před 8 hhodinami

Soud v Brně uložil dalším dvěma obžalovaným v kauze Stoka peněžité tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka podnikateli Luboši Krejčímu peněžitý trest 250 tisíc korun, jeho firmě UNO trest dvě stě tisíc korun. Soud schválil jejich dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Tresty jsou mírnější, než které jim soud uložil v roce 2022. Jde o devátou a desátou schválenou dohodu v kauze údajného ovlivňování zakázek na městské části Brno-střed. Rozhodnutí jsou pravomocná. Obžalobě čelilo původně jedenáct lidí a dvě firmy. Soud schválit dohody může, ale nemusí.
před 10 hhodinami

Na Chebsku se opět třese země. Zaznamenali to přístroje i lidé

Zemětřesný roj na pomezí Chebska a Sokolovska, který začal v listopadu, neutichá ani v prosinci. I v posledních dnech se některé otřesy dostaly nad magnitudo dva stupně. Poslední silný otřes byl zaznamenám automatickými stanicemi i v pondělí odpoledne. Od počátku letošního zemětřesného roje bylo podle ověřených dat Geofyzikálního ústavu Akademie věd zaznamenáno už jedenáct otřesů se silou nad dva stupně.
před 11 hhodinami

Pražské fórum Pirátů schválilo personální změny v radě města

Pražské fórum Pirátů schválilo v on-line hlasování personální změny v pražské radě. S odchodem Zdeňka Hřiba (Piráti) a Jiřího Pospíšila (TOP 09) z rady a jejich nahrazením stranickými kolegy souhlasilo 94 procent členů, informovala mluvčí pražských Pirátů Martina Kameník Vacková. Hlasování se uskutečnilo proto, že k personální výměně je nutná změna koaliční smlouvy. Začalo v pátek 5. prosince a skončilo v pondělí večer. Zastupitelé by měli o změnách v radě hlasovat na čtvrteční schůzi.
před 23 hhodinami
Načítání...