Praha 5 čeká na svůj automat na sterilní stříkačky pro narkomany

Praha - Občanské sdružení Progressive chce do pražských ulic pro narkomany umístit automaty na hygienicky nezávadné injekční stříkačky. Dva z nich pět měsíců fungovaly v rámci pilotního projektu na pražském Smíchově. Veřejnosti se ale přítomnost takových automatů v ulicích nelíbila, a tak na základě protestů obyvatel radnice Prahy 5 v listopadu pilotní fázi ukončila. Experti na drogovou problematiku přitom jeho přínos oceňují.

„Projekt stále neběží. V současné době je hlavně na straně městské části Praha 5, zda se rozhodne celý projekt obnovit,“ poznamenal Vojtěch Janouškovec z občanského sdružení Progressive. Podle vyjádření tiskového mluvčího Prahy 5 Radovana Myslíka se však radnice chce k automatům vrátit. „Budou nainstalovány na vybraná místa ve chvíli, kdy se doladí všechny detaily, ale v tuto chvíli vám nejsem schopný říct konkrétní termín,“ řekl Myslík.

Podle zřizovatelů a odborníků na drogovou problematiku má přítomnost automatů ten přínos, že na rozdíl od streetworkerů a kontaktních center fungují automaty 24 hodin denně a jsou k dispozici i pro ty, kdo s odborníky nechtějí spolupracovat.

Nahrávám video
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Automat funguje i v západních Čechách

Dostupná sterilní stříkačka podle výzkumů snižuje riziko šíření třeba HIV nebo žloutenky a to nejen mezi narkomany samotnými. „Narkomani jsou lidé, kteří mohou častokrát užívání drog před svým okolím tajit, jsou v kontaktu s běžnou společností. Řada z nich chodí do zaměstnání, bydlí u rodičů, stýká se s přáteli, kteří drogy neužívají,“ upozornila Barbora Orlíková z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Mimo Prahu využívají automat na stříkačky už půl roku klienti na západě Čech, kvůli obavám z odporu veřejnosti o něm ale provozovatelé zatím nechtějí podat bližší informace. V městské části Praha 5 funguje také další služba pro drogově závislé: na 10 místech se mohou bezpečně zbavit použitých jehel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slovenská policie předala Čechům Američanku zadrženou kvůli útoku v Pardubicích

Američanka zadržená na Slovensku v souvislosti s požárem haly pardubické zbrojovky byla ve čtvrtek předána do Česka, uvedla Policie ČR na sociálních sítích. ČT již dříve potvrdil mluvčí okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac, že se tak stane. Žena před dvěma dny s vydáním souhlasila. Krajský soud v Bratislavě ji nejprve poslal po jejím zadržení na Slovensku do předběžné vazby. Pardubický soud pak zřejmě bude rozhodovat o uvalení vazby v Česku, dosud v případu poslal do vazby pět lidí.
10:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihomoravská rada odvolala šéfa znojemské nemocnice, nezajistil prý chod interny

Jihomoravští radní odvolali ředitele znojemské nemocnice Miroslava Kavku. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nezajistil chod interního oddělení, řekl po jednání radních. Vedením nemocnice pověřili radní Petra Liškáře, který má podle hejtmana zkušenosti například z kroměřížské nemocnice. Kavka podle hejtmana informaci o odvolání přijal a bude spolupracovat na tom, aby mohl v pondělí 20. dubna předat post svému nástupci. Vyjádření Kavky ČTK zjišťuje.
12:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
před 21 hhodinami

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
včera v 15:53

Případ týrání koček v oboře Březka míří k soudu

Státní zástupce podal obžalobu v případu týrání zvířat v oboře Březka u Kostelce u Křížků nedaleko Prahy. České televizi to potvrdil mluvčí státního zastupitelství Praha-východ Dalibor Šelleng. V případu odsouzení hrozí obžalovanému za trestný čin týrání zvířat až šest let odnětí svobody.
včeraAktualizovánovčera v 11:02

Úpravy rozptylové loučky v Brně vyvolaly odpor pozůstalých

Pozůstalým se nelíbí, že na rozptylové loučce Ústředního hřbitova v Brně začala správa hřbitova provádět úpravy. Vykácela už několik stromů a pokračovat bude budováním závlahového systému. Pozůstalí považují zásah do pietního místa za neetický a sepsali petici. Podle vedení správy hřbitova jsou stížnosti neopodstatněné, zásah do samotného pietního místa má být minimální.
včera v 07:29

Schránku s pokladem našli mezi kameny, teď si turisté rozdělí štědré nálezné

Královéhradecký kraj vyplatí 11,7 milionu korun dvěma turistům, kteří loni nedaleko Dvora Králové nad Labem na úbočí kopce Zvičina našli zlatý poklad. Téměř šest set mincí a šperků vážilo přes pět kilogramů, podle dosavadních zjištění zlato někdo do země ukryl zřejmě v období druhé světové války. Nález zpracovávají konzervátoři, koncem roku si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Podle odhadů jsou v tuzemsku celkem až desetitisíce amatérských hledačů, s nimiž spolupracují i profesionálové.
včera v 06:00

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
14. 4. 2026
Načítání...