Povodňové škody rybářů v jižních Čechách budou v řádu milionů korun

Rybáři v jižních Čechách sčítají škody po povodních. První výlovy ukazují, že by škody na rybách mohly být v řádech milionů korun. Vyplývá to z informací, které České televizi poskytli zástupci oslovených rybářství a zástupce ředitele Rybářského sdružení České republiky Vít Kotlín. Výlovy jsou teprve na začátku. Většinu škod budou rybáři vědět v prosinci a konečné výsledky budou známe po jarních výlovech rybníků.

Povodně v jižních Čechách zasáhly většinu významných chovatelů ryb. Vedle největšího Třeboňského rybářství to bylo třeba Rybářství Hluboká nebo Rybářství Nové Hrady. Na některých rybnících je stále vzedmutá hladina. „Soustavy rybníků se na Třeboňsku nebo Hlubocku slily v jedno velké jezero,“ popisuje situaci během povodně na jihočeských rybnících Kotlín.

Původní termíny výlovů se proto podle něj posouvají a budou pokračovat až do druhé poloviny prosince. I když budou konečné škody známé až po jarních výlovech, už teď je jasné, že část ryb byla z rybníků odplavena. 

Třetina rybníků na Hlubocku zasažena povodněmi

Výrazně menší množství vylovených ryb už teď čekají v Hluboké nad Vltavou. Podle hlavního zootechnika Aleše Kříže z Rybářství Hluboká se budou škody pohybovat řádově v milionech korun. Na základě zkušeností s povodněmi z let 2002 a 2013 by ztráta mohla být mezi šesti a sedmi miliony korun. Výlovy začnou v pátek 27. září a budou pokračovat do prosince. Až potom bude možné podle Kříže mluvit o konkrétních číslech.

Povodněmi bylo z celkových 150 rybníků ve vlastnictví rybářství Hluboká zasaženo 58. Jedním z nich je Bezdrev, druhý největší rybník v České republice. S podobnou situací se rybářství podle Kříže setkalo naposledy při povodních v roce 2013. Velká voda na jihu Čech ze zasažených rybníků odnesla 20 až 50 procent rybí obsádky. Na cenách vánočních kaprů se ale škody neprojevily.

Novohradští zaznamenávají první škody

Relativně méně byly v jižních Čechách zasaženy rybníky na Novohradsku. Z celkem 330 rybníků předpokládá ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař škody u 44 z nich. Díky tomu rybáři zahájili výlovy a mají k dispozici první výsledky. Třeba v Milíkovickém rybníku u Českých Budějovic, jednom z prvních, které novohradští rybáři vylovili, zůstalo z předpokládaných 1400 jen 800 ryb.

„Zatím je brzy odhadovat, jak se škody projeví na zbylých rybnících. To se ukáže až při výlovech,“ řekl Zvonař. Ty budou především v říjnu a listopadu. Rybáři navíc měli v posledních dnech jiné priority. „Když jsou povodně, stávají se z nás spíše vodohospodáři než rybáři. Staráme se o to, aby nedošlo ke škodám na životech a na majetku. Starosti o to, kolik vylovíme ryb, jdou stranou,“ dodává Zvonař.

Výlovy budou náročnější než v minulých letech

Výlovy budou letos na podzim a příští rok na jaře náročnější než v minulých letech. Povodeň nejen poškodila rybníky, ale při velké vodě se smíchaly ryby napříč rybníky. Mladší amuři z jednoho rybníka se tak mohli smíchat se staršími kapry z rybníka druhého. Úniky ryb z rybníků zasažených povodněmi byly navíc umocněny instinkty ryb.

„Jak ryba začne cítit tah vody v takovémto teple, tak migruje,“ vysvětluje zootechnik Aleš Kříž z Rybářství Hluboká. Ryby pak z přetékajících rybníků podle něj unikají buď s vodou, nebo proti vodě. Pokud odplavou do stok, existuje stále šance návratu. Podstatná část ryb ale doplavala na louky nebo do lesů. V takovou chvíli je šance na návrat minimální. S opadnutím vody ryby uhynou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 4,1 procenta

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 4,1 procenta z listopadových 3,9 procenta. Práci si hledalo 306 478 lidí, zhruba o šestnáct tisíc víc než o měsíc dříve. Snížil se zároveň počet volných míst, která zaměstnavatelé nabízeli. Ubylo jich asi o devět tisíc na 246 573. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. V prosinci 2023 byla nezaměstnanost v Česku nižší, činila 3,7 procenta.
před 19 mminutami

Ze zastávky jsou trosky. Kraj a stát se neshodnou, kdo se o to má postarat

Trosky autobusové zastávky u Oleksovic na Znojemsku zůstávají povalené na zemi. Přístřešek o Vánocích pobořilo při nehodě osobní auto. Podle katastru nemovitostí leží zastávka na pozemku kraje, vlastníkem objektu je ale stát. Kdo se má o ruiny postarat, se neshodnou. Samotná nehoda se navíc v rušné křižovatce nestala poprvé, po přestavbě místa v bezpečnější volají místní i policisté, podle nichž je místo jedním z nejrizikovějších na Znojemsku. Řešení má přinést mimoúrovňová křižovatka. Projekt má ale zpoždění.
před 1 hhodinou

Řezbáři tvoří ledové peklo na Pustevnách

Na Pustevnách bude možné opět spatřit ledová díla řezbářů, kteří by měli mít v pátek hotovo. Pětadvacátý ročník festivalu ledových soch potrvá do 2. února. Letošním tématem je peklo, proto budou k vidění například trojhlavý pes střežící pekelnou bránu, pekelný trůn s Luciferem nebo váha pro hříšníky. Stany s ledovými díly budou otevřené denně od devíti hodin ráno do půl páté odpoledne.
před 2 hhodinami

Deset let připravovanou stavbu domků pro handicapované ministerstvo nepodpoří

Nezisková organizace Skok do života z Hradce Králové plánovala spolu s rodiči svých mentálně handicapovaných klientů výstavbu malých domků, v nichž by postižení mohli samostatně bydlet. Chráněné bydlení s asistenty mělo podpořit ministerstvo práce a sociálních věcí. Se změnou Národního plánu obnovy ale přišly i změny podmínek a resort organizaci sdělil, že projekt v této podobě nepodpoří.
před 3 hhodinami

Při ledovce jsou zrádné přechody s kluzkým nátěrem

Náledí a ledovka komplikují v posledních dnech kromě aut cestu také pěším. Rizikové mohou být i kluzké přechody pro chodce. Praha teď hledá způsob, jak tomu zabránit. Klíčový je správný nátěr.
před 11 hhodinami

Na trati u Hodonína platí výluka, některým vlakům tam chybí nově povinné ETCS

Evropský systém zabezpečení ETCS je od středy povinný na dalším koridoru – a to napříč Moravou a Slezskem, od Břeclavi přes Přerov do Bohumína. Novinka má zabránit případným nehodám. Zatím ale některým lidem cestování komplikuje. Společnost Arriva totiž ve vlacích vybavení nemá a bez něj na koridor nesmí. Mezi Hodonínem a Rohatcem tak platí osmiměsíční výluka.
před 11 hhodinami

Horská služba na Šumavě používá speciální terénní vozidlo

Horští záchranáři na šumavském Špičáku začali jako první používat speciální terénní vozidlo Grenadier. Vůz projede bez problémů i hlubokým sněhem, kam by se za normálních okolností dostali jen lyžaři nebo čtyřkolka se zimními pásy. Záchranáři ze Šumavy si navrhli i některá vylepšení a doplňky. Terénní auta mění vždy po deseti letech nebo po ujetí 150 tisíc kilometrů. Nové auto už vezlo první zraněné. Úrazů na začátku sezony oproti loňsku výrazně přibylo.
před 12 hhodinami

Policie kvůli distribuci drog v příbramské věznici zadržela 10 lidí, zásah natočila ČT

Policisté při středečním zásahu týkajícím se distribuce drog v příbramské věznici zadrželi deset lidí, z toho tři vězně a sedm podezřelých z Prahy, Břeclavi a Karviné, řekl středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa. Zásah byl připravovaný delší dobu a odehrával se nejen ve věznici, ale i na dalších místech. Podezřelí tvořili zřejmě organizovanou skupinu, informovala vězeňská služba. Při policejní akci natáčela ČT.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...