Památková inspekce ministerstva kultury se bude zabývat stížností na podobu části Staroměstského orloje po rekonstrukci. Vyžádala si podklady od pražského magistrátu, jemuž orloj patří, a Národního památkového ústavu. Na stížnost, kterou podal minulý týden člen Klubu Za starou Prahu Milan Patka, upozornil Deník N.
Postavy kalendária pražského orloje vypadají po rekonstrukci jinak. Stížnost bude řešit ministerstvo
Milan Patka je jeden z autorů změn na astrolábu pražského orloje. Astroláb se nachází pod okny, ve kterých se objevují figury apoštolů. Ještě níže na fasádě je kalendárium vymalované podle návrhu Josefa Mánesa. A na jeho novou podobu si Patka stěžuje ministerstvu s tím, že se výrazně odchyluje od originálu.
Památková inspekce ministerstva se po opravě orloje věnovala astrolábu, neboť proti jeho nové podobě někteří odborníci protestovali. Konstatovala ale v roce 2019, že jde o výlučně astronomický problém.
Podobou kalendária se začala inspekce zabývat až po nyní podaném podnětu. „Neumím odhadnout, kdy požadované podklady obdržíme a co z nich bude možné k dané věci dovodit,“ sdělil ředitel inspekce Martin Zídek.
Kalendárium a měsíčník vytvořil Mánes v roce 1866 pro tehdy nově obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visela kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí, uvádí na svém webu Muzeum města Prahy. Povětrnostními vlivy trpěla i kopie, v roce 2018 se tedy vytvářela nová.
Astroláb dříve sloužil k určování a předpovídání poloh astronomických těles, určování místního času či k zeměměřickým účelům. Na pražském orloji je vyhotovena astronomická deska, která je z astrolábu odvozena. Při opravě orloje v roce 2018 byla podle některých kritiků část astrolábu chybně přemalována, magistrát ho v roce 2019 nechal znovu přemalovat. Uvedl tehdy ale, že orloj po celou dobu plnil všechny své funkce. Správce orloje Petr Skála se podle Deníku N o podobu astrolábu stále pře s Patkou, který nyní kritizuje podobu kalendária.
Vzhled orloje magistrát konzultoval s památkáři i dalšími institucemi
„Oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice. Práce byly provedeny podle projektové dokumentace, která prošla celým stavebním řízením a v souladu se závaznými stanovisky Národního památkového ústavu i odboru památkové péče pražského magistrátu. Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
„V nejbližších letech či v desítkách let neplánujeme žádnou úpravu ani modernizaci orloje, kromě pravidelné konzervační činnosti především dřevěných soch. Celá oprava věže stála zhruba 61 milionů korun bez DPH, z čehož orloje se týkalo přibližně deset milionů korun bez DPH,“ doplnil.