Policejní zásah byl pro mě překvapením, řekl svědek v kauze Stoka u soudu

U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Soud už dříve vyslechl všechny obžalované, nyní zahájil výslech svědků. Tajemník městské části Petr Štika jako svědek uvedl, že policejní zásah byl pro něj překvapivý.

Štika uvedl, že jako tajemník nastoupil na úřad v květnu 2015, na postu působí dodnes. „Policejní zásah pro mne byl překvapením. Problematika veřejných zakázek je poměrně velké téma, radní mu věnovali velkou pozornost. Spolupracovali jsme s řadou organizací, které se zabývají transparentností zadávání veřejných zakázek. Za ty roky jsem se domníval, že děláme maximum pro to, aby bylo zadávání veřejných zakázek transparentní,“ uvedl Štika.

Tajemník popsal, jak se zakázky na radnici zadávají. Radnice používala elektronický systém EZAK, Štika uvedl, že v něm lze dohledat veškeré kroky, jak se se zakázkou pracovalo. Radnice v něm nejdříve administrovala zakázky nad 50 tisíc korun.

Od roku 2018 se kvůli velkému množství zakázek limit zvýšil. Štika uvedl, že si v minulosti nechali udělat i audit od sdružení, který se transparentností zadávání zakázek zabýval. Uvedl, že neviděl žádný seznam firem, které by u zakázek byly upřednostňovány.

Před soudem vypovídal ještě majitel stavební firmy, který od městské části získal zakázky na opravu fasád dvou domů. Uvedl, že o žádných úplatcích nevěděl, nikdo je po něm ani nežádal, vše podle něj proběhlo normálně. Uvedl, že zakázky pro něj byly dobrou referencí.

Jedenáct obžalovaných lidí a dvě firmy

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dříve popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. Pokračuje se až nyní, a to v dokazování výslechy svědků. Termíny hlavního líčení jsou aktuálně vypsány do 18. března.